رئیس‌جمهور امریکا برای انتقال بزرگترین بسته تسلیحاتی با ویتنام مذاکره می‌کند

شنبه ۱۴۰۲/۰۷/۰۱

رویترز به نقل از دو منبع مطلع گزارش داد که جو بایدن، رئیس‌جمهور امریکا برای انتقال بزرگترین بسته تسلیحاتی به ویتنام در حال مذاکره با این کشور است.

این اقدام امریکا می‌تواند چین را ناراحت و روسیه را به حاشیه ببرد.

رویترز روز شنبه (اول میزان) گزارش داد که این بسته‌ای تسلیحاتی که قرار است تا یک‌سال آینده جمع شود، هنوز در مراحل اولیه است و شرایط دقیق آن هنوز مشخص نیست.

یک منبع دیگر به شرط حفظ هویت به رویترز گفته که واشنگتن در حال بررسی شرایط مالی ویژه برای تجهیزات گران‌قیمتی است که می‌تواند به ویتنام کمک کند تا از اتکای سنتی خود به تسلیحات ارزان‌تر ساخت روسیه دور شود.

تاکنون کاخ سفید و وزارت خارجه ویتنام در این مورد اظهار نظری نکرده‌اند.

این معامله بزرگ تسلیحاتی ایالات متحده و ویتنام می‌تواند چین را نسبت به تلاش‌های غرب برای حمله به بیجینگ محتاط کند.

جفری اوردانیل، دانشیار مطالعات امنیت بین‌المللی در دانشگاه توکیو گفت: «آنها در حال توسعه قابلیت‌های دفاعی نامتقارن هستند، اما می‌خواهند این کار را بدون واکنش چین انجام دهند.»

اوردانیل گفت که واشنگتن باید بودجه‌ای را که برای تامین مالی نظامیان در خاورمیانه اختصاص داده، به منطقه هند و اقیانوس آرام اختصاص دهد تا شرکای مانند ویتنام، فیلیپین و تایوان بتوانند تسلیحات مورد نیاز برای مقاومت در برابر بیجینگ را بخرند.

دولت بایدن گفته است که تلاش می‌کند رقابت ژئوپلیتیکی با چین، از جمله در اقیانوس آرام را متعادل کند و روابط دو ابرقدرت را به طور مسئولانه مدیریت کند.

در اوایل ماه جاری همزمان با سفر جو بایدن به ویتنام، این کشور واشنگتن را به بالاترین جایگاه دیپلوماتیک خود در کنار چین و روسیه ارتقا داد.

این چرخش دیپلوماتیک تقریباً نیم قرن پس از پایان جنگ ویتنام صورت می‌گیرد.

از زمان لغو تحریم تسلیحاتی در سال ۲۰۱۶، صادرات دفاعی ایالات متحده به ویتنام به کشتی‌های گارد ساحلی و هواپیماهای آموزشی محدود شده است، در حالی که روسیه حدود ۸۰ درصد زرادخانه این کشور را تامین کرده است.

در همین‌حال، جنگ در اوکراین روابط دیرینه هانوی با مسکو را پیچیده‌تر کرده است و خرید تجهیزات و قطعات یدکی تسلیحات ساخت روسیه را دشوارتر کرده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

دیدگاه
الماس شرق - احمد ظاهر
خبر

رادیو

پادکست‌ها