برنامه جهانی غذا: بیش از شش میلیون نفر در افغانستان در وضعیت گرسنگی اضطراری قرار دارند

شنبه ۱۴۰۲/۰۷/۰۱

برنامه جهانی غذا گفته که بیش از شش میلیون نفر در افغانستان در وضعیت گرسنگی اضطراری به سر می‌برند.

طبق آمار این سازمان، افغانستان یکی از ۱۰ کشور جهان است که بیش از یک میلیون نفر آن از سطح شدید گرسنگی رنج می‌برند.

برنامه جهانی غذا این آمار را در شبکه اجتماعی ایکس منتشر کرده است. طبق این آمار سودان با ۶.۲۶ میلیون نفر در صدر و افغانستان با ۶.۰۸ میلیون نفر گرسنه در رتبه دوم قرار دارد.

همچنین جمهوری دموکراتیک کنگو با ۳.۳۸ میلیون نفر، سودان جنوبی با ۲.۹۰ میلیون نفر و بنگلادش با ۲.۲۲ میلیون نفر گرسنه از جمله کشورهای اند که در سطوح اضطراری گرسنگی قرار دارند.

به همین ترتیب کشورهای پاکستان با ۲.۲۱ میلیون نفر، هائیتی با ۱.۸۱ میلیون تن، کنیا ۱.۲۲ میلیون نفر و نایجریا با داشتن ۱.۱۴ میلیون نفر گرسنه در رده‌های بعدی قرار دارند.

رئیس اجرایی برنامه جهانی غذا هشدار داده است که اگر این سازمان نتواند بودجه پیدا کند، از افغانستان به طور کامل بیرون خواهد شد.

به گفته سیندی مک‌کین، برنامه جهانی غذا در تاریخ شصت‌ساله خود با بدترین کمبود بودجه مواجه شده است.

خانم مک‌کین گفته است: «اگر نتوانیم بودجه‌ای برای افغانستان تامین کنیم، باید این کشور را به طور کامل کنار بگذاریم.» رئیس اجرایی برنامه جهانی غذا هشدار داد: «در افغانستان برنامه جهانی غذا حتی برای ماه اکتبر پول کافی ندارد.»

پس از روی کار آمدن طالبان در ماه اسد ۱۴۰۰، میزان فقر و گرسنگی در افغانستان به‌شدت افزایش یافت و اقتصاد افغانستان با بحران مواجه شد.

با محدودیت‌هایی که طالبان بر کار زنان وضع کرد، بحران فقر و بیکاری بیشتر گسترش یافت. این سازمان همچنین هشدار داد به دلیل کمبود بودجه مجبور شده تا جیره غذایی به۱۰ میلیون نفر را از کمک های نجات زندگی خود به دلیل بحران بودجه کند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

سپړنه
خبرها
جهان‌نما
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.