نخست‌وزیر ارمنستان در مورد احتمال "پاکسازی قومی" در قره‌باغ هشدار داد

یکشنبه ۱۴۰۲/۰۷/۰۲

نیکول پاشینیان، نخست‌وزیر ارمنستان یکشنبه گفت که شرایط مناسبی برای ارمنی‌های منطقه قرباه‌باغ وجود ندارد و آنان با خطر "پاکسازی قومی" رو‌به‌رو اند.

او با انتقاد از نیروهای پاسدار صلح روسیه در قره‌باغ گفت که از حفظ امنیت ارمنی‌ها ناتوان بوده‌اند.

پاشینیان با متهم کردن آذربایجان به «پاکسازی قومی» افزود که احتمال بیرون شدن ارمنی‌ها از مناطق شان در قره‌باغ وجود دارد و وعده داد که از بیجاشده‌ها حمایت کند.

نخست وزیر ارمنستان در بیانیه‌ای خطاب به مردم گفت: «اگر شرایط مناسبی برای زندگی ارمنی‌های نگرونو-قره‌باغ به وجود نیاید و میکانیسم موثر حفاظت از آنها در برابر پاکسازی قومی وجود نداشته باشد، احتمال آن خیلی زیاد است که آنها راه تبعید از سرزمین خود را در پیش گیرند. چون این تنها راهی است که جان و هویت خود را حفظ می‌توانند.»

او افزود: «مسئولیت این رویداد کاملاً به دوش آذربایجان است که سیاست پاکسازی قومی را در پیش گرفته است و همچنان نیروهای پاسدار صلح روسیه که در آنجا حضور دارند.»

او گفت که همکاری با روسیه برای «تضمین امنیت ارمنستان کافی نیست.»

رویترز نوشت که به دنبال پیروزی نیروهای آذری بر جدایی‌طلبان ارمنی در قره‌باغ، احتمال این است که حدود ۱۲۰ هزار مردم ارمنی از این منطقه به ارمنستان بروند و بحرانی انسانی و امنیتی برای این کشور کوچک در جنوب قفقاز خلق کنند.

یک مشاور رهبر جامعه ارمنی‌های قره‌باغ به رویترز گفت که مردم ارمنی از این منطقه خواهند رفت، چون در زیر حاکمیت آذربایجان احساس امنیت نمی‌کنند.

سه سال پیش جنگ ۴۴ روزه میان ارمنستان و آذربایجان در قره‌باغ با پادرمیانی و ضمانت روسیه پایان یافت و نیروهای پاسبان صلح روسی در منطقه مستقر شدند. اما، ارمنی‌ها بارها از روسیه به خاطر کوتاهی در حفاظت از آنان در منطقه انتقاد کرده‌اند.

در واکنش، مقام‌های روسی گفته‌اند که نیکول پاشینیان بحران را به درستی مدیریت نتوانسته است.

نخست وزیر ارمنستان گفته است که برخی نیروها به دنبال راه اندازی کودتا در این کشور اند و رسانه‌های روسی را متهم کرد که جنگ اطلاعاتی علیه او راه انداخته‌اند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
بحث روز
جهان‌نما
خبرها

رادیو

پادکست‌ها