واشنگتن‌پست: سیاستمداران غربی خواهان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در اوکراین هستند

یکشنبه ۱۴۰۲/۰۷/۰۲

واشنگتن‌پست گزارش داد که با وجود جنگ و حکومت نظامی در اوکراین، برخی از سیاستمداران غربی دولت کی‌یف را برای برگزاری انتخابات پارلمانی و ریاست‌جمهوری تحت فشار قرار داده‌اند.

مقامات اوکراین برگزاری انتخابات آزاد در شرایط جنگ را غیرممکن دانسته‌اند.

واشنگتن‌پست روز یکشنبه (۲ میزان) در گزارشی به نقل از این مقام‌های غربی نوشت که اوکراین‌ نمی‌تواند برگزاری انتخابات را به‌سادگی رد کند.

با این حال، به گفته مقام‌های اوکراینی، کارشناسان انتخاباتی و حامیان دموکراسی، برگزاری انتخابات آزاد و عادلانه در زمان جنگ عملا غیرممکن است.

در گزارش آمده است که در حال حاضر تقریبا یک‌پنجم خاک اوکراین تحت اشغال نیروهای روسیه است. همچنین میلیون‌ها اوکراینی آواره هستند و بسیاری از آنها در خارج از کشور زندگی می‌کنند. افزون بر آن ده‌ها هزار سرباز در جبهه مستقر شده‌اند.

یک مقام اوکراینی که نخواست نامش فاش شود، به واشنگتن‌پست گفته: «روس‌ها از طریق کانال‌های مخفی خود برای این کار تلاش می‌کنند.»به گفته او، اوکراین در شرایطی نیست که بتوان انتخابات دموکراتیک برگزار کرد.

این مقام اوکراینی همچنین هشدار داد که برگزاری انتخابات می‌تواند به روسیه فرصتی برای دستکاری و ایجاد تفرقه در جامعه اوکراین و سیاستمداران ایجاد کند.

یولیا تیموشنکو، نخست‌وزیر سابق اوکراین هم گفته که برگزاری انتخابات در زمان جنگ منجر به شکست اوکراین در جنگ می‌شود، زیرا اختلافات سیاسی داخلی به طور طبیعی در یک جامعه دموکراتیک رخ می‌دهد.

یولیا تیموشنکو در این مصاحبه هشدار داد که «بهای برگزاری انتخابات در زمان جنگ، یک جنگ باخته خواهد بود.»

لیندزی گراهام، سناتور جمهوری‌خواه امریکا نیز در دیدار با ولودیمر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین درخواست مشابهی داشته است. او در سفر به کی‌یف گفت: «زمان آن رسیده که اوکراین گام بعدی را در توسعه دموکراسی، یعنی برگزاری انتخابات در سال ۲۰۲۴ بردارد.«

ولودیمیر زلنسکی پس از دیدار با لیندزی گراهام در مصاحبه‌ای با رسانه‌های اوکراینی گفت که پیشنهاد سناتور امریکایی «بسیار معقول و منصفانه» بود. آقای زلنسکی افزود که او در عین حال گفته انتخابات در اوکراین در حکومت نظامی تنها در صورتی امکان‌پذیر است که همه بتوانند رای دهند، اما «ارتش چگونه می‌تواند رای دهد؟»

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
بحث روز
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.