فرانسه به دنبال فشار نظامیان نیجر، نیروهایش را از این کشور افریقایی بیرون می‌کند

یکشنبه ۱۴۰۲/۰۷/۰۲

حدود دو ماه پس از کودتای نظامیان در نیجر، امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهور فرانسه، روز یکشنبه اعلام کرد که نیروهایش را از این کشور بیرون می‌کند.

قرار است ۱۵۰۰ نیروی فرانسوی تا پایان این سال میلادی از این کشور در غرب افریقا خارج شوند.

رویترز گزارش داد که این اقدام فرانسه به دنبال درخواست حکومت نظامی و چندین تظاهرات علیه حضور این کشور در نیجر صورت می‌گیرد. فرانسه و متحدان غربی آن نگران اند که روسیه قصد دارد نفوذ خود را در این کشور گسترش دهد. همین حالا، جنگجویان واگنر در مالی، در همسایگی نیجر حضور دارند.

رئیس جمهور فرانسه روز یکشنبه گفت که به رغم اصرار حکومت نظامی نیجر آن را به رسمیت نمی‌شناسد اما در هماهنگی با آن سربازانش را از آنجا بیرون خواهد کرد.

ماکرون خبر داد سفیر فرانسه که از سوی نظامیان نیجر در محوطه سفارت محبوس شده بود، از این کشور بیرون شده است.

تحلیلگران خروج نیروهای فرانسوی از نیجر را بخشی از روند کاهش نفوذ سیاسی فرانسه در مستعمرات سابقش توصیف کرده‌اند. نیروهای این کشور از مالی و بورکینافاسو، همسایگان نیجر، نیز اخراج شدند.

به دنبال کودتای نظامی در ۵ اسد، معترضان بارها در برابر پایگاه نظامی فرانسه در نیامی، پایتخت نیجر تجمع کرده و از نیروهای فرانسوی خواستند که از این کشور بیرون شوند. در این تظاهرات پرچم روسیه نیز دیده شده است.

یوگنی پریگوژین، فرمانده سابق شبه نظامیان واگنر که ملیشه‌های وابسته به حکومت روسیه هستند، از موج کودتاهای نظامی و اعتراض علیه حضور فرانسه در کشورهای افریقایی حمایت کرده بود.


خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
دیدگاه
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.