جزئیات تازه‌ اسناد اسنودن؛ امریکا به سیستم شنود قانونی روسیه نفوذ کرده بود

یکشنبه ۱۴۰۲/۰۷/۰۲

انتشار جزئیات تازه از اسناد ادوارد اسنودن، افشاگر امریکایی و کارمند سابق سازمان سی‌آی‌ای، از نفوذ آژانس امنیت ملی امریکا به سیستم شنود قانونی روسیه حکایت دارد.

این اطلاعات را جیکوب اپلبام، روزنامه‌نگار تحقیقی امریکایی منتشر کرده است.

جزئیات تازه نشان می‌دهند که سازمان امنیت ملی امریکا موفق به نفوذ به سیستم «سُرم» (SORM) روسیه شده است.

این سامانه که روسیه آن را «سیستم فعالیت‌های تحقیقاتی عملیاتی» می‌نامد، زیرساخت اصلی برای فعالیت‌های مرتبط با شنود قانونی شبکه‌های مخابراتی و تلفنی در این کشور به شمار می‌رود.

برپایه گزارش منتشر شده، نفوذ به سیستم‌های شنود قانونی یکی از اهداف آشکار سازمان امنیت ملی امریکا شمرده می‌شود.

اسناد داخلی فاش شده در این مورد از تلاش این سازمان برای استفاده از زیرساخت‌های نظارت فعال و بالقوه در سراسر جهان حکایت دارد.

اپلبام پیش از این نیز برای اولین بار از جاسوسی سازمان اطلاعات مرکزی امریکا از آنگلا مرکل، صدراعظم پیشین آلمان خبر داده بود.

بخشی دیگر از گزارش تازه‌ منتشر شده به «کاویوم» (Cavium)، شرکت صنایع نیمه‌هادی در امریکا اشاره می‌کند که براساس آن، پردازنده‌های ساخت این شرکت در فهرست SIGINT آژانس امنیت ملی قرار دارند.

به گفته اپلبام، فعال کردن قابلیت SIGINT در پردازنده‌های کامپیوتری که از این ویژگی بهره می‌برند باعث می‌شود از برخی آسیب‌پذیری‌های عمدی موجود در تراشه با هدف جاسوسی استفاده شود.

شرکت مالک مجموعه کاویوم ایجاد هر گونه «در پشتی» در پردازنده‌ها برای جاسوسی دولتی را رد کرده، اما به درخواست‌ها برای انجام تحقیقات شفاف در این زمینه پاسخی نداده است.

اسناد منتشر شده همچنین از جاسوسی سازمان امنیت ملی امریکا از دولت در تبعید تبت خبر می‌دهند.

۱۰سال پیش ادوارد اسنودن، پیمانکار سابق آژانس امنیت ملی امریکا با انتشار هزاران سند سری و محرمانه دولت امریکا، موج بی‌سابقه‌ای را علیه سازمان‌های جاسوسی این کشور به راه انداخت.

ایون مک‌اسکیل، روزنامه‌نگار روزنامه گاردین و برنده جایزه پولیتزر تایید کرده است تا کنون تنها یک درصد از مجموع اسناد ادوارد اسنودن به طور عمومی منتشر شده‌اند.

افشاگری‌های تازه پرسش‌هایی جدی را درباره ابعاد اخلاقی جاسوسی دولتی و نیاز برای ایجاد شفافیت عمومی در زمینه فعالیت شرکت‌های فن‌آوری‌محور ایجاد کرده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
برخلاف احتمال
خبرها
سپړنه

رادیو

پادکست‌ها