دختر ترک برای جلوگیری از اخراج نامزد افغانش از ترکیه کارزار همگانی راه انداخت

دوشنبه ۱۴۰۲/۰۷/۰۳

اخیرا تلاش یک دختر ترک در فضای عمومی برای جلوگیری از اخراج نامزد افغانش در ترکیه، توجه رسانه‌ها و کاربران شبکه‌های اجتماعی را جلب کرده است.

یاغمور کوزو در شبکه اجتماعی اکس نوشت که علی نظری به مرکز اخراج پناهجویان در ولایت وان فرستاده شده است.

خانم کوزو در پی چهار روز بی‌خبری از نامزدش، اعلام کرد که آقای نظری در ایست بازرسی پولیس در ولایت ساکاریا به دلیل عدم ارائه کارت شناسایی بازداشت و به مرکز اخراج پناهجویان در ولایت وان فرستاده شده است.

نویسنده کتاب «یادداشت‌های سیاه سفید» در پست‌های خود در شبکه‌های اجتماعی تاکید کرده که علی نظری از پنج سال پیش به دلیل ترس از «تهدید‌های طالبان» به ترکیه پناه برده است، ولی حالا اگر به افغانستان بازگردانده شود، «مطمئنا کشته خواهد شد».

خانم کوزو با تاکید بر اینکه «امکان اخراج علی نظری وجود دارد»، از مخاطبانش در شبکه‌های اجتماعی خواسته است: «کمک کنید صدای ما شنیده شود. علی نباید تبعید شود.»

او عاملان بازداشت نامزدش را به «نژادپرستی» متهم کرده و افزوده که انسانیت در درون آنها «پوسیده» و وجدان آنها «منجمد» شده است.

کارزار خانم کوزو برای جلب حمایت همگانی از درخواست جلوگیری از اخراج نامزدش با واکنش‌های گوناگونی روبه‌رو شده است. شماری از کاربران از درخواست او حمایت کرده‌اند، ولی برخی دیگر گفته‌اند که ترکیه به «اردوگاه پناهجویان» تبدیل شده و نباید مانع اخراج او شد.

این شهروند ترک به کسانی که به باور او با اظهارات «نژادپرستانه» از بازداشت و اخراج نامزدش حمایت کرده‌اند، هشدار داده که علیه آنها شکایت خواهد کرد.

پایگاه خبری «مرکز استکهلم برای آزادی» در گزارشی به نقل از وکیل آقای نظری نوشت که این پناهجوی جوان از پنج سال پیش برای جلب حمایت بین‌المللی از وضعیت پناهجویی خود تلاش کرده، ولی به دلیل ناپدید شدن اسنادش این تلاش‌ها به جایی نرسیده است.

به گزارش این پایگاه خبری، آقای نظری به همین دلیل اسناد قانونی برای اقامت در ترکیه ندارد.

ترکیه در هفته‌های اخیر دست به اخراج گسترده پناهجویان افغان دست زده است.

در حال حاضر نزدیک به چهار میلیون مهاجر در ترکیه به سر می‌برند که حدود ۳.۶ میلیون آنها از سوریه هستند و از ۳۲۰ هزار مهاجر دیگر، بیشتر افغان هستند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
نمادهای عصر ما: چه گوارا
سپړنه

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.