کمیسیون خیریه بریتانیا درباره سفر روحانیون مسلمان به افغانستان تحقیق می‌کند

دوشنبه ۱۴۰۲/۰۷/۰۳

یک نهاد ناظر نهادهای خیریه بریتانیایی درباره سفر مسئولان یک سازمان خیریه به افغانستان و دیدار آنها با مقام‌های طالبان تحقیق می‌کند.

برخی از روحانیان مسلمان بریتانیایی در ماه جولای به کابل رفتند و با شماری از مقام‌های طالبان دیدار کردند.

به گزارش روز دوشنبه (سوم میزان) رسانه بریتانیایی «جی‌بی‌ان ‌نیوز»، سلیمان غنی که به‌عنوان روحانی مسلمان در یکی از بخش‌های دانشگاه سنت جورج در جنوب لندن کار می‌کند، در سفر به کابل با امیرخان متقی، وزیر خارجه طالبان دیدار کرد.

براساس گزارش این رسانه، آقای غنی در جریان سفر به کابل گفته با دیدن حکومت طالبان «بسیار تحت تاثیر» قرار گرفته است.

این امام مسجد در بریتانیا گفته اکنون در افغانستان یک دولت جدید روی کار آمده و او شاهد بوده که وزیران متفاوت، سازمان‌ها و تجربه‌های جدیدی را دیده و آن‌ها [طالبان]از اشتباهات گذشته خود درس گرفته‌اند.

او تاکید کرده که اکنون همه‌چیز در افغانستان در «مسیر درستی» قرار گرفته است.

یکی دیگر از اعضای هیئت روحانیان مسلمان بریتانیایی که به کابل رفته بود، از کشورهای غربی خواست تا به تحریم‌های خود علیه حکومت طالبان پایان دهند.

هیثم الحداد، روحانی مسلمان از جامعه جهانی خواست که با طالبان تعامل کند و تحریم‌های اقتصادی علیه این گروه را بردارد.

اتهام همکاری با القاعده

پس از آنکه این هیئت روحانیون مسلمان در ماه جولای به کابل سفر کرد، سازمان خیریه حمایت و کمک انسانی اعلام کرد که آنها برای اهداف بشردوستانه به افغانستان رفته‌اند.

این نخستین باری نیست که کمیسیون ناظر بر نهادهای خیریه بریتانیایی درباره عملکرد «سازمان خیریه حمایت و کمک انسانی» تحقیق می‌کند.

پیش از این در سال ۲۰۱۳ نیز پس از انتشار گزارش‌هایی مبنی بر برگزاری یک رویداد خیریه توسط «سازمان خیریه حمایت و کمک انسانی»، تحقیقاتی صورت گرفت، چرا که در گزارش‌ها آمده بود در این مراسم خیریه، سخنرانی‌های «افراطی» و «جنجال‌برانگیز» ایراد شده است.

این کمیسیون پس از تحقیق به مواردی از جمع‌آوری کمک‌های مالی توسط این سازمان خیریه دست یافت.

در اگست ۲۰۱۹، کمیسیون خیریه بریتانیا، توانایی‌های «سازمان خیریه حمایت و کمک انسانی» را برای انتقال پول به خارج از این کشور محدود کرد.

یک ماه بعد، این کمیسیون دستوری صادر کرد که توانایی این سازمان متعلق به روحانیون مسلمان را از «انتقال پول به ترکیه و سوریه» بدون اجازه کمیسیون نهادهای خیریه بریتانیا محدود می‌کند.

سازمان خیریه این روحانیون مسلمان، در آن زمان با یک سازمان غیرانتفاعی در ارتباط بود که کارهایش را در سوریه و ترکیه تسهیل می‌کرد.

کمیسیون نهادهای خیریه بریتانیا در ماه اکتبر ۲۰۲۱ فاش کرد که پولیس بریتانیا دریافته که از این سازمان غیرانتفاعی برای حمایت از همکاران القاعده در سوریه استفاده شده است.

جی‌بی‌ان ‌نیوز نوشت همکاری «سازمان خیریه حمایت و کمک انسانی» با افرادی که با «گروه‌های ترور» تماس داشتند از اگست ۲۰۱۷ آغاز می‌شد و در فبروری ۲۰۱۹ به پایان می‌رسید. این سازمان خیریه بیش از ۲۴۶ هزار پوند به این افراد ارسال کرده بود اما نتوانست اسنادی درباره اینکه این مبلغ در کجا مصرف شده، نشان بدهد.

کمیسیون خیریه در آن زمان اعلام کرد که آنها شواهدی پیدا نتوانستند که نشان دهد این سازمان، بعدا با تعامل خود با این گروه‌ها ادامه داده باشد.

سخنگوی کمیسیون نهادهای خیریه بریتانیا به جی‌بی‌ان نیوز گفته: «ما از گزارش‌های مربوط به کمک‌های انسانی و حمایت آگاه هستیم و پرونده انطباق با مقررات را برای ارزیابی بیشتر باز کرده‌ایم.»

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

سپړنه
خبرها
جهان‌نما
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.