وزارت کشاورزی اوکراین از کاهش ۵۱ درصدی صادرات غلات این کشور خبر داد

دوشنبه ۱۴۰۲/۰۷/۰۳

وزارت کشاورزی اوکراین اعلام کرد که صادرات غله این کشور در ماه سپتامبر ۵۱ درصد کاهش یافته است.

براساس یافته‌های این وزارت، صادارت غلات در ماه جاری ۱.۵۷ میلیون تن بوده، در حالی که در سپتامبر پارسال به ۳.۲۱ میلیون تن می‌رسید.

اتحادیه‌های کشاورزی اوکراین دلیل کاهش صادرات غلات را مسدود بودن بندرگاهای دریای سیاه و حملات موشکی روسیه به رودخانه دانوب می‌دانند.

یافته‌های وزارت کشاورزی اوکراین نشان می‌دهد که صادرات غلات در ماه‌های جون و جولای ۶.۲ میلیون تن بوده، در حالی که در ماه‌های مشابه آن در سال گذشته این رقم به ۷.۵ میلیون تن می‌رسیده است.

خبرگزاری رویترز روز دوشنبه (۳ میزان) گزارش داد که این حجم صادرات شامل سه میلیون تن گندم ۲.۵ میلیون تن جواری و نزدیک به ششصدهزار تن جو می‌شود.

اوکراین بیشتر غلات خود را از طریق بندرهای دریای سیاه صادر می‌کند که حالا به دلیل بیرون شدن روسیه از توافق صادرات غلات اوکراین از طریق این دریا، حالا مانع حرکت آزاد غلات اوکراین در دریای سیاه می‌شود.

توافق صادرات غلات اوکراین از طریق دریای سیاه با میانجیگری ترکیه و سازمان ملل متحد به دست آمده بود، ولی روسیه در ماه جون از این توافق بیرون شد.

روسیه گفته که دلیل بیرون شدنش از توافق عدم کاهش تحریم‌ها بر صادارت غلات و کود آن کشور از سوی کشورهای غربی است.

در حال حاضر اوکراین می‌تواند حجم کوچکی از صادرات غلات خود را از طریق رودخانه دانوب و راه‌های زمینی در مرزهای غربی به کشورهای اروپایی صادر کند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

بحث روز
خبر ورزشی
خبرها
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها