نام محبوبه سراج در فهرست نهایی نامزدان جایزه صلح نوبل قرار گرفت

جمعه ۱۴۰۲/۰۷/۰۷

هنریک اوردال، مدیر موسسه تحقیقات صلح اسلو اعلام کرد که نام محبوبه سراج، کنشگر زن افغان در فهرست نهایی نامزدان جایزه صلح نوبل شامل است.

او افزود که امسال محتمل‌ترین برندگان این جایزه فعالان حقوق بشر هستند.

خبرگزاری رویترز روز جمعه (هفتم میزان) گزارش داد که در فهرست نهایی نامزدان جایزه صلح نوبل، ولادیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین، الکسی ناوالنی، رهبر مخالف در روسیه نیز قرار دارند.

افزون بر آن، نرگس محمدی، از فعالان شناخته‌شده حقوق زن در ایران نیز در فهرست نهایی جایزه صلح نوبل جای گرفته است. او از چند سال گذشته در زندان بسر می‌برد و از منتقدان جدی جمهوری اسلامی به حساب می‌آید.

پیش از این انستیتوت تحقیقات صلح اسلو اعلام کرده بود که محبوبه سراج، کنشگر افغان و نرگس محمدی، فعال ایرانی را برای دریافت جایزه صلح نوبل به کمیته نوبل پیشنهاد کرده است.

انستیوت تحقیقات صلح اسلو از حامیان گفت‌وگو با طالبان است و توجه جهان به وضعیت وخیم بشری در افغانستان را مهم می‌داند.

شمولیت نام محبوبه سراج در فهرست نامزدان جایزه صلح نوبل پیش از این با واکنش‌های گسترده‌ای در میان کنش‌گران حوزه زنان در افغانستان مواجه شده بود. پیش از این جنبش‌های زنان معترض افغانستان با انتشار بیانیه‌ها و ویدیوهایی از نامزد شدن خانم سراج انتقاد کرده و او را «لابی» طالبان خوانده بودند.

این نخستین بار نیست که فردی از افغانستان برای دریافت جایزه نوبل صلح نامزد شده است. سیما سمر، رئیس پیشین کمیسیون حقوق بشر در سال ۱۳۸۹ برای این جایزه نامزد شده بود.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

بحث روز
جهان‌نما
خبرها
شهرهای باستانی

رادیو

پادکست‌ها