نیروهای جمهوری اسلامی به معترضان در زاهدان تیراندازی کردند

شنبه ۱۴۰۲/۰۷/۰۸

نیروهای جمهوری اسلامی روز جمعه به شرکت‌کنندگان یک تظاهرات مسالمت‌آمیز در زاهدان تیراندازی کردند. خبرگزاری حال‌وش گزارش داده که دست‌کم ۲۹ نفر از جمله ۸ کودک در این تیراندازی زخمی شدند. تصاویری از شلیک گاز اشک‌آور در جریان تظاهرات نیز منتشر شده است.

مهدی شمس آبادی، دادستان عمومی انقلاب زاهدان اما مدعی شده که تیراندازی در سیستان و بلوچستان رخ نداده است. به گزارش خبرگزاری ایرنا، او گفته وضعیت در زاهدان عادی است.

با این حال، رسانه «کمپین فعالین بلوچ» تصاویری از گلوله‌های پلاستیکی شلیک شده به معترضان را منتشر کرده است. گفته شده که جمهوری اسلامی بیش از ۴۰ نفر را هم بازداشت کرده است.

روز گذشته (هفتم میزان) در سالگرد «جمعه خونین زاهدان» مردم این شهر، سوران، خاش، راسک و تفتان به خیابان‌ها آمدند و با سر دادن شعارهایی علیه جمهوری اسلامی راهپیمایی کردند.

کلودیا تنی، عضو مجلس نمایندگان امریکا در واکنش به حمله ماموران حکومتی به سوی معترضان در زاهدان، با مردم «شجاع» ابراز همبستگی کرده است.

او در حساب اکس خود نوشت: این خشونت سپاه پاسداران نفرت‌انگیز است و از آنها می‌خواهم که فورا حمله به مردم خود را پایان دهند.

هانا نیومن، نماینده آلمان در پارلمان اروپا نیز ویدئویی از تیراندازی ماموران جمهوری اسلامی به معترضان را در حساب اکس خود بازنشر کرده و نوشته: رژیم [ایران] در تاریکی می‌کشد، بیایید آنچه را که انجام می‌دهد روشن کنیم.

خبرگزاری حال‌وش روز شنبه (هشتم میزان) در گزارشی دیگر نوشت که نیروهای نظامی جمهوری اسلامی برای سرکوب معترضان در نقاط مختلف شهر زاهدان مستقر شدند و با یورش به منازل، چند نفر را بازداشت و به مکانی نامعلوم منتقل کردند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبر ورزشی
خبرها
جهان‌نما
سرزمین‌های بکر

رادیو

پادکست‌ها