رئیس ستاد ارتش سابق: امریکا اشتباه افغانستان را در اوکراین تکرار می‌کند

شنبه ۱۴۰۲/۰۷/۰۸

رئیس ستاد ارتش سابق افغانستان می‌گوید امریکا اشتباه افغانستان را در اوکراین تکرار می‌کند.

هیبت‌الله علیزی به رسانه امریکایی ۱۹۴۵ گفت که امریکا با کمک‌های لوجستیکی ناقص و آموزش غیرمنطبق با نیازهای سربازان افغان، باعث شکست ارتش پیشین افغانستان شد.

مجله تحلیلی ۱۹۴۵ که عمدتا درباره مسائل نظامی و امنیتی گزارش می‌دهد، نوشته که تحصیلات عالی جنرال علیزی در برخی از پیشرفته‌ترین دانشکده‌های جنگ در غرب، از جمله کالج فرماندهی و ستاد خدمات مشترک بریتانیا به علاوه فرماندهی نیروهای ویژه افغان در «نبرد شدید» با القاعده و طالبان، به او دیدی منحصر به فرد از جنگ در اوکراین می‌دهد.

جنرال علیزی به این مجله گفته که بوروکراسی امریکا، افغانستان را به سوی شکست سوق داد.

او گفت: «من هنوز به یاد دارم که امریکایی‌ها بدون توجه به شرایط دشوار در میدان جنگ، به افغانستان به‌عنوان یک کشور با وضعیت عادی نگاه می‌کردند.»

رئیس ستاد ارتش پیشین می‌گوید اکنون در اوکراین همین اتفاق در حال وقوع است. به گفته این جنرال افغان، اوکراینی‌ها امروز به تدارکات و پشتیبانی نیاز دارند، اما امریکایی‌ها برای سال آینده برنامه‌ریزی می‌کنند که به گفته او خیلی دیر خواهد بود.

جنرال علیزی می‌افزاید که ارتش افغانستان به نیروی هوایی و پشتیبانی از نیروهایی نیاز داشت. او گفته آنها در مناطقی می‌جنگیدند که حتی بهترین سربازان امریکایی یا ناتو، بدون پشتیبانی هوایی نمی‌توانستند به آنجا بروند.

آموزش عملیات شبانه

این جنرال ارتش پیشین افغانستان می‌گوید که آنها از سال ۲۰۱۴ خواستار آموزش عملیات شبانه شده بودند اما درخواست‌ها وقتی پذیرفته شد که دیگر خیلی دیر شده بود.

جنرال علیزی گفت که در سال‌های ۲۰۱۷-۲۰۱۸ برای برنامه آموزش‌های شبانه زیاد تلاش کردند اما خواست آنها در سال ۲۰۱۹ پذیرفته شد که در آن زمان طالبان خیلی قوی‌تر شده بودند و نیروی هوایی و آموزش‌های ارائه شده برای مبارزه با آنها کافی نبود.

این فرمانده پیشین افغان می‌افزاید که اکنون بازی مشابه در جنگ اوکراین جریان دارد.

ارتش روسیه در فبروری سال ۲۰۲۲ آنچه را که عملیات ویژه می‌نامد در اوکراین شروع کرد. در شروع این عملیات، بخش‌های زیادی از خاک اوکراین به تصرف نیروهای روسی در آمد اما این نیروها به تدریج از برخی مناطق خارج شدند.

امریکا و متحدان این کشور در کنار وضع تحریم‌های سنگین علیه روسیه، کمک‌های نظامی به ارتش اوکراین را شدت بخشیدند. در حال حاضر برخی از کشورهای اروپایی از جمله آلمان برخی از تانک‌ها و سلاح‌های پیشرفته‌ از جمله تانک‌های لئوپارت ۲ را در اختیار اوکراین گذشته‌اند. اخیرا گزارش شده است که امریکا قصد دارد در کنار بسته‌های تسلیحاتی، موشک‌های دوربرد هم در اختیار اوکراین بگذارد.

اما مهمتر از این، قرار است متحدان اوکراین جت‌های جنگی اف ۱۶ را نیز در اختیار ارتش اوکراین قرار دهند.

با این حال، جنرال علیزی این کمک‌ها را کافی نمی‌داند و می‌گوید سناریوی مشابه افغانستان در اوکراین هم تکرار می‌شود.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
دیدگاه
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.