روزنامه دان پاکستان: در سی روز گذشته دستکم ۷۰۰ شهروند افغان تنها در شهر کراچی بازداشت شدند

شنبه ۱۴۰۲/۰۷/۰۸

روزنامه دان گزارش داد در ماه سپتامبر ۷۰۰ شهروند افغان تنها در شهر کراچی و صدها نفر در شهرهای دیگر پاکستان بازداشت شدند. این روزنامه گفته بازداشت شدگان ماه سپتامبر ده برابر ماه آگست است. طبق این گزارش،‌ سال گذشته ۱۸۰۰ نفر از کراچی اخراج شده‌اند.

گزارش روزنامه دان در حالی منتشر می‌شود که وزارت داخله پاکستان اخیرا روند اخراج مهاجران افغان از این کشور را شدت بخشیده است.

این روزنامه با اشاره به افزایش بازداشت‌ها در پاکستان نوشته که تعداد افرادی که در ماه سپتامبر تنها در کراچی بازداشت شدند ده برابر تعداد آنها در ماه آگست است.

در گزارش دان آمده که از زمان تسلط طالبان بر افغانستان در سنبله ۱۴۰۰ (آگست ۲۰۲۱) حدود ۶۰۰ هزار نفر از این کشور به پاکستان مهاجرت کرده‌اند.

این روزنامه به نقل از داده‌های سازمان مللل نوشته که از مجموع افغان‌های که در پاکستان زندگی می‌کنند، ۱.۳ میلیون نفر ثبت‌نام شده‌اند و حدود ۸۸۰ نفر دیگر اسناد اقامت در این کشور را دارند.

پولیس پاکستان گفته که در بازداشت‌های اخیر به دنبال کسانی بوده که مدرک اقامت ندارند و همچنین این عملیات در واکنش به افزایش میزان جرم و جنایت در این شهر بوده است.

اما شهروندان افغان می‌گویند که پولیس بدون توجه به مدرک اقامت آنها، اقدام به بازداشت می‌کنند.

مونیزه کاکر،‌ از وکلای مدافع که خدمات حقوقی رایگاه ارائه می‌هد گفته که برای افغان‌های که مدرک اقامت ندارند، مشکل است که کاری انجام دهند.

او افزوده افرادی که اخیرا به افغانستان برگردانده شده‌اند شامل بیماران، مدافعان حقوق بشر و دانشجویان دختر می‌شود.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

سفیران
جهان‌نما
خبرها
بحث روز

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.