رینا امیری: اگر طالبان به حقوق شهروندان احترام نگذارد،‌ نمی‌تواند بخشی از جامعه جهانی باشد

شنبه ۱۴۰۲/۰۷/۰۸

نماینده امریکا در امور زنان افغانستان از دیدارهای جداگانه با فعالان افغان، دیپلومات‌ها و بانوی اول ترکیه خبر داد. رینا امیری گفت اگر طالبان به حقوق افغان‌ها احترام نگذارد و نصف جمعیت را حذف کند، نمی‌تواند انتظار داشته باشد بخشی از جامعه جهانی باشد.

نماینده امریکا در امور زنان افغانستان روز جمعه (هفتم میزان) در چند پست جداگانه در شبکه اجتماعی اکس گزارشی از ملاقات‌هایش با نمایندگان کشورهای دیگر، فعالان و رهبران افغان در حاشیه هفتادوهشمتین نشست مجمع عمومی ملل متحد و همچنین پنجاه‌وچهارمین نشست شورای حقوق بشر این سازمان ارایه کرده است.

رینا امیری گفته کسانی که خواستار تقویت حقوق بشر در افغانستان هستند، باید انعکاس‌دهنده فضای گفتمان مدنی و مدارایی باشند که می‌خواهند در این کشور شکل بگیرد.

خانم امیری همچنین در بخشی از این یادداشت نوشت که با وجود تعامل با طالبان به هدف بهبود وضعیت کنونی افغانستان، اگر این گروه حقوق مردم احترام نگذارد، هیچ پیشرفتی در زمینه عادی‌سازی تماس با حکومت آنها حاصل نخواهد شد.

او همچنین در ادامه نوشت که در نشست‌های متمرکز بر افغانستان باید نمایندگی معنادار از زنان و دختران افغان صورت گیرد. خانم امیری تاکید کرد که جامعه جهانی باید در این خصوص «بهتر عمل کند.»

نماینده امریکا از جامعه جهانی خواست که باید اظهارات آن‌ها در حمایت از زنان و دختران افغانستان، با حمایت و تامین منابع لازم برای آن‌ها برای ‌مقابله با اقدامات سرکوب‌گرانه طالبان هم‌خوانی داشته باشد. خانم امیری در توضیح این نوع حمایت‌ها، به تامین منابع لازم در زمینه دسترسی دختران به آموزش، فراهم‌سازی بورسیه و شغل برای آن‌ها اشاره کرده است.

دیدار با نمایندگان کشورهای دارای اکثریت مسلمان

نماینده امریکا در امور زنان افغانستان در پست دیگری در شبکه اکس از دیدار با همتایانش از کشورهای دارای جمعیت اکثریت مسلمان نیز خبر داده است.

رینا امیری نوشت که در این دیدار که در حاشیه هفتادوهشتمین نشست مجمع عمومی ملل متحد صورت گرفت، نمایندگان اتفاق نظر داشتند که سیاست‌های سرکوب‌گرانه طالبان به ویژه در قبال زنان و دختران، با جهان سازگار نیست و آنرا «ویرانگر» خواندند.

او افزود در این دیدار توافق شد که همبستگی بین‌المللی در حمایت از افغانستان حفظ شود و تلاش‌های دیپلوماتیک در حمایت از دختران افغان ادامه یابد.

رینا امیری در یادداشت دیگری با اشاره به نشست مجمع عمومی ملل متحد نوشت که قرار گرفتن وضعیت «ویرانگر» زنان و دختران افغان در سطوح بالای دستور کار بین‌المللی، دلگرم‌کننده است.

او گفته در خلال نشست سازمان ملل چندین جلسه از جمله یک نشست وزیران، متمرکز بر وضعیت زنان افغانستان برگزار شد که همه آن‌ها یک پیام واضح صادر کردند: «اگر طالبان به حقوق مردم افغانستان احترام نگذارد و نیمی از جمعیت [این کشور] را حذف کند، نمی‌تواند انتظار داشته باشد که بخشی از جامعه جهانی باشد.»

دیدار با نماینده ملل متحد در امور آموزش جهانی

نماینده امریکا هچنین نوشت که با گوردون براون، نخست‌وزیر سابق بریتانیا و نماینده ویژه ملل متحد در امور آموزش جهانی نیز دیدار کرده است. رینا امیری از تلاش‌های آقای براون برای حمایت و دفاع از حق آموزش دختران افغان قدردانی کرده است.

خانم امیری در این یادداشت افزود زمانی که نیمی از شهروندان از مهارت، درآمد و فرصت محروم باشند، افغانستان قادر نخواهد بود که فقر نجات یابد.

نماینده امریکا همچنین با بانوی اول ترکیه دیدار و از همبستگی او در حمایت از زنان و دختران افغان قدرانی کرده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
جهان‌نما
سپړنه
خبرها

رادیو

پادکست‌ها