طرح موقت تامین بودجه نهادهای فدرال برای جلوگیری از تعطیلی دولت امریکا، به تصویب نهایی رسید

یکشنبه ۱۴۰۲/۰۷/۰۹

مجلس نمایندگان و سنای امریکا طرح ۴۵ روزه تامین بودجه نهادهای فدرال را با هدف جلوگیری از تعطیلی دولت این کشور را تصویب کردند و جو بایدن آنرا به امضای نهایی رساند.

کانگرس روز شنبه (۸ میزان) با ۳۳۵ رای موافق و ۹۱ رای مخالف این طرح را تصویب کرد.

طرح تامین بودجه موقت نهادهای فدرال در مجلس نمایندگان امریکا حمایت ۲۰۹ دموکرات و ۱۲۶ جمهوری‌خواه را به دست آورد.

ساعاتی بعد، سنای امریکا نیز با ۸۸ رای موافق و ۹ رای مخالف طرح موقت تامین بودجه نهادهای فدرال را تصویب کرد و آن را برای تصویب نهایی به جو بایدن ارائه کرد.

بدین ترتیب، نمایندگان کانگرس تا ۲۶ عقرب فرصت پیدا کردند تا درباره جزییات مورد اختلاف خود در بودجه فدرال به تصمیم نهایی برسند.

در صورت تعطیلی دولت امریکا، حقوق بیشتر چهار میلیون کارمند دولت قطع می‌شد و بخشی از خدمات فدرال و مراجع تنظیم مقررات مالی به حالت تعطیل در‌می‌آمد.

با نزدیک شدن احتمال تعطیلی دولت، نهاد‌های فدرال امریکا در حال برنامه‌ریزی دقیق برای باز نگهداشتن برخی خدمات همچون رصد خطوط هوایی و کنترول مرزی و از سوی دیگر، بستن برخی خدمات دیگر همچون تحقیقات علمی و ارائه کمک غذایی به هفت میلیون مادر فقیر در سراسر امریکا بودند.

پیش‌تر کوین‌مک‌کارتی، رییس جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان، با پیشنهاد اعضای تندرو جمهوری‌خواه برای پیشبرد یک طرح تک‌حزبی مخالفت کرده بود. بن‌بستی که درباره تصویب بودجه نهادهای فدرال ایجاد شده بود، در هفته گذشته تعطیلی دولت را به احتمالی جدی تبدیل کرده بود.

موضع مک‌کارتی باعث شد گمانه‌زنی‌ها درباره تلاش جمهوری‌خواهان تندرو برای برکناری او از ریاست مجلس نمایندگان بالا گیرد، اما مک‌کارتی با رد این نگرانی‌ها گفت بین در خطر انداختن سمتش و ایستادن در کنار مردم امریکا، دومی را انتخاب کرده است.

رییس ‌مجلس نمایندگان گفت جمهوری‌خواهان این مجلس برای کاهش هزینه‌ها و تامین دیدگاه‌های محافظه‌کاران، از جمله تقویت کنترول مرزی، طرح‌های بودجه بیشتری را به تصویب خواهند رساند.

در پی اقدام کانگرس امریکا در تصویب این طرح موقت، گروهی از سناتورهای هر دو حزب در بیانیه‌ای اعلام کردند در هفته‌های آینده برای تامین بودجه کمک مالی به اوکراین، طرح‌هایی را تصویب خواهند کرد.

این طرح موقت، کمک جدید به اوکراین در این مدت را حذف کرده و کمک فدرال برای فجایع اضطراری را ۱۶ میلیارد دلار افزایش داده است. در حالی که دموکرات‌ها خواستار ادامه روند کمک‌ها به اوکراین بودند، بخشی از جمهوری‌خواهان بر لزوم محدود شدن این کمک‌ها تاکید داشتند.

لوید آستین، وزیر دفاع امریکا، ضمن استقبال از تصویب طرح موقت تامین بودجه نهادهای فدرال، از کانگرس خواست برای کمک به اوکراین بودجه بیشتری اختصاص دهد. او گفت امریکا باید به تعهد خود به کمک به مردم اوکراین در دفاع از کشور خود پایبند باشد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
دیدگاه
خبرها
فقر تحت حاکمیت طالبان

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.