طرح موقت تامین بودجه نهادهای فدرال برای جلوگیری از تعطیلی دولت امریکا به تصویب رسید

یکشنبه ۱۴۰۲/۰۷/۰۹

مجلس نمایندگان و سنای امریکا طرح ۴۵ روزه تامین بودجه نهادهای فدرال را برای جلوگیری از تعطیل دولت امریکا تصویب کردند و رئیس‌جمهور جو بایدن آن را امضا کرده است.

مجلس نمایندگان امریکا روز شنبه با ۳۳۵ رای موافق و ۹۱ رای مخالف این طرح را تصویب کرد.

این طرح با حمایت ۲۰۹ دموکرات و ۱۲۶ جمهوری‌خواه همراه بود.

ساعاتی بعد، سنای امریکا نیز با ۸۸ رای موافق و ۹ رای مخالف طرح موقت تامین بودجه نهادهای فدرال را تصویب کرد و آن را برای تصویب نهایی به جو بایدن فرستاد.

بدین ترتیب، نمایندگان کنگره تا ۲۶ عقرب فرصت پیدا کردند تا درباره جزئیات مورد اختلاف خود در بودجه فدرال به تصمیم نهایی برسند.

در صورت تعطیلی دولت امریکا، حقوق بیشتر از چهار میلیون کارمند دولت قطع می‌شد و بخشی از خدمات فدرال و مراجع تنظیم مقررات مالی به حالت تعطیل در‌می‌آمد.

با نزدیک شدن احتمال تعطیلی دولت، نهاد‌های فدرال امریکا در حال برنامه‌ریزی دقیق برای باز نگهداشتن برخی از خدمات مانند رصد خطوط هوایی و کنترول مرزی و از سوی دیگر، بستن برخی خدمات دیگر همچون تحقیقات علمی و ارائه کمک غذایی به هفت میلیون مادر فقیر در سراسر امریکا بودند.

پیشتر کوین‌ مک‌کارتی، رئیس جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان، با پیشنهاد اعضای تندروی جمهوری‌خواه برای اجرای طرح تک‌حزبی مخالفت کرد. بن‌بستی که درباره تصویب بودجه نهادهای فدرال ایجاد شد، در هفته گذشته تعطیلی دولت را به احتمالی جدی تبدیل کرد.

موضع مک‌کارتی باعث شد که گمانه‌زنی‌ها درباره تلاش جمهوری‌خواهان تندرو برای برکناری او از ریاست مجلس نمایندگان بالا گیرد، اما مک‌کارتی با رد این نگرانی‌ها گفت بین در خطر انداختن سمتش و ایستادن در کنار مردم امریکا، دومی را انتخاب کرده است.

رئیس ‌مجلس نمایندگان گفت جمهوری‌خواهان این مجلس برای کاهش هزینه‌ها و تامین دیدگاه‌های محافظه‌کاران، از جمله تقویت کنترول مرزی، طرح‌های بودجه بیشتری را به تصویب خواهند رساند.

در پی اقدام کنگره امریکا در تصویب این طرح موقت، گروهی از سناتورهای هر دو حزب در بیانیه‌ای اعلام کردند که در هفته‌های آینده برای تامین بودجه کمک مالی به اوکراین، طرح‌هایی را تصویب خواهند کرد.

این طرح موقت کمک جدید به اوکراین در این مدت را حذف کرده و کمک فدرال برای فجایع اضطراری را ۱۶ میلیارد دالر افزایش داده است. در حالی که دموکرات‌ها خواستار ادامه روند کمک‌ها به اوکراین بودند، بخشی از جمهوری‌خواهان بر لزوم محدود شدن این کمک‌ها تاکید داشتند.

لوید آستین، وزیر دفاع امریکا، ضمن استقبال از تصویب طرح موقت تامین بودجه نهادهای فدرال، از کنگره خواست برای کمک به اوکراین بودجه بیشتری اختصاص دهد. او گفت امریکا باید به تعهد خود به کمک به مردم اوکراین در دفاع از کشور خود پایبند باشد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
جهان‌نما
سپړنه

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.