روز جهانی معلم؛ طالبان افزایش معاش معلمان را به داشتن "امکانات بیشتر" مشروط کرد

پنجشنبه ۱۴۰۲/۰۷/۱۳

معاون رئیس‌الوزرای طالبان در مراسمی که به مناسبت روز جهانی معلم در کابل برگزار شده بود، افزایش معاش معلمان را مشروط به داشتن امکانات بیشتر کرد.

مولوی عبدالسلام حنفی گفت: اگر طالبان امکانات بیشتری به دست آورد، معاش معلمان هم افزایش خواهد یافت.

او در سخنرانی خود هیچ اشاره‌ای به لغو ممنوعیت تحصیل دختران نکرد.

پنجم اکتوبر روز جهانی معلم است و طالبان به همین مناسبت مراسمی در کابل برگزار کردند.

گرامیداشت طالبان از این روز در حالی انجام شده که این گروه مکاتب دخترانه بالاتر از صنف ششم را بسته و دختران را از رفتن به دانشگاه‌ منع کرده‌اند.

به رغم انتقادات پیوسته جامعه جهانی از جمله کشورهای اسلامی، طالبان تاکنون در مورد ادامه تحصیل دختران اظهار نظر نکرده‌اند و حتی این خواسته‌ها را دخالت در امور خود خوانده‌اند.

با این حال طالبان در مناطق مختلف افغانستان اقدام به ایجاد مدارس دینی کرده‌اند و دختران و پسران را بر اساس اصول گروه خود آموزش می‌دهند.

به گزارش رسانه‌های طالبان، مولوی عبدالسلام حنفی در مراسم امروز هم تاکید کرد که معلمان باید تمام دانش‌آموزان را «با روحیه اسلامی، ملی و افغانی» تربیت کنند.

بر اساس فرمان منسوب به ملا هبت‌الله، رهبر طالبان در ماه جوزای ۱۴۰۱، معاش استادان و مسئولان مدارس جهادی این گروه در مواردی چند برابر معاش معلمان و کارمندان مکاتب است.

طبق این فرمان، معاش یک حافظ قرآن در مدرسه این گروه ۲۰ هزار افغانی تعیین شد که تقریبا سه برابر معاش یک معلم است.

معاون اداری رئیس‌‎‌الوزرای طالبان در بخشی دیگر از سخنرانی خود حکومت پیشین افغانستان را هم متهم به ایجاد مکاتب خیالی کرد و افزود: طالبان تمام آن‌ها را از تشکیلات معارف خود حذف کرده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبر ورزشی
خبرها
خبر ورزشی
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها