پارلمان اروپا جایزه ساخاروف را به مهسا امینی و زنان ایران اهدا کرد

پنجشنبه ۱۴۰۲/۰۷/۲۷

پارلمان اتحادیه اروپا جایزه ساخاروف سال ۲۰۲۳ را به مهسا ژینا امینی و زنان ایرانی اهدا کرد. ساخاروف، یکی از معتبرترین جوایز حقوق بشر اروپاست.

مهسا امینی پارسال به دست ماموران گشت ارشاد جمهوری اسلامی ایران به قتل رسید.

روبرتا متسولا، رئیس پارلمان اروپا گفت که «قتل وحشیانه» مهسا امینی سه روز پس از دستگیری به دست گشت ارشاد «نقطه عطفی را رقم زد».

مهسا امینی، ۲۲ ساله زن کرد ایرانی در سنبله ۱۴۰۱ به دست ماموران گشت ارشاد به قتل رسید و کشته شدنش او باعث اعتراضات گسترده در ایران و موجب شکل گرفتن جنبش «زن، زندگی، آزادی» شد.

رئیس پارلمان اروپا روز پنجشنبه (۲۷ میزان) گفت که جان باختن مهسا امینی، جنبشی به رهبری زنان ایرانی را آغاز کرد که «تاریخ‌ساز شد و شعار "زن، زندگی، آزادی" به شعاری برای همه کسانی تبدیل شده که از برابری، کرامت و آزادی در ایران دفاع می‌کنند.»

ساخاروف، یکی از معتبرترین جوایز حقوق بشر اروپاست. این جایزه از سوی پارلمان اروپا به افراد یا سازمان‌هایی اهدا می‌شود که زندگی خود را وقف دفاع از آزادی اندیشه و حقوق بشر می‌کنند.

این جایزه در سال ۱۳۹۱ به نسرین ستوده، فعال حقوق بشر ایرانی و جعفر پناهی، فیلمساز منتقد اهدا شده بود.

این جایزه در سال ۱۹۸۸ میلادی برای قدردانی از افراد و سازمان‌های حقوق بشری تعیین شد و نشانه بالاترین احترام اتحادیه اروپا به کنشگران حقوق بشر و آزادی اندیشه است.

مطیع‌الله ویسا، پرستو حکیم و مرضیه امیری سه فعال آموزش از افغانستان نیز برای دریافت این جایزه نامزد شده بودند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

دیدگاه
جهان‌نما
خبرها
سرزمین‌های بکر

رادیو

پادکست‌ها