کاهش و محدودیت فروش پهپادهای چین، اوکراین را نگران کرده است

یکشنبه ۱۴۰۲/۰۷/۳۰

چین از اوایل ماه سپتامبر بر صادرات پهپاد محدودیت‌ وضع کرده است. به گفته یک موسسه بریتانیایی، با این تصمیم اوکراین ماهانه حدود ۱۰ هزار پهپاد را از دست می‌دهد.

اوکراین از این اقدام نگران است، زیرا پهپادها تاثیر عمیقی بر جنگ آن با روسیه داشته است.

چین از اوایل ماه سپتامبر امسال، محدودیت‌های را برای پهپادهای دوربرد با وزن ۴ کیلوگرام و همچنین تجهیزات مرتبط به هواپیماهای بدون سرنشین مانند دوربین‌ها و ابزارهای ارتباط رادیویی اعمال کرده است.

افزون بر آن، شرکت «دی‌جی‌آی» به مثابه بزرگترین سازنده پهپادهای تجاری، نیز دو ماه قبل فروش مستقیم هواپیماهای بدون سرنشین را به اوکراین و روسیه را متوقف کرد.

حکومت چین می‌گوید که پهپادها تجاری چینی نباید برای مقاصد نظامی استفاده شود و تولیدکنندگان چینی ملزم به درخواست مجوز صادرات و ارائه مشخصات کاربر نهایی هستند.

تحقیقات نیویورک تایمز نیز نشان داده که شرکت‌های چینی در ماه‌های اخیر فروش هواپیماهای بی‌سرنشین و قطعات آن را به اوکراین کاهش داده‌اند.

با این‌حال سربازان اوکراینی می‌گویند به‌رغم این‌که این محدودیت‌های چین تاکنون کمترین تاثیر را بر دسترس بودن پهپادها داشته است، اما نسبت به بدترشدن وضعیت در آینده نگران ‌اند.

لیوبا شیپوویچ، رئیس «دگنیتاس»، یکی از بزرگترین گروه‌های داوطلب اوکراینی و تامین‌کننده پهپادهای ارتش اوکراین می‌گوید: «در حال حاضر تنها تغییر این است که ما هر ابزاری که در انبارهای اروپایی باقی مانده است، می‌خریم، اما این‌که در آینده چه خواهیم کرد، مشخص نیست.»

او با نگرانی از محدودیت‌ها برای دسترسی به قطعاتی مانند دوربین‌های تصویربرداری حرارتی، می‌گوید که «این قطعات بر روی تدارکات ارتش و نحوه اجرای جنگ به طور کلی تاثیر می‌گذارد. زیرا ما تعداد زیادی پهپاد تصویربرداری حرارتی نداریم.»

در پی وضع این محدودیت‌ها از سوی چین، اوکراین درصدد دریافت راه بدیل است. چنانچه یک استارت‌اپ اوکراینی در حال آماده شدن برای راه‌اندازی تولید موتورهای پهپاد است.

کاهش صادرات پهپادهای چینی نه تنها بر اوکراین بلکه بر روسیه نیز تاثیر گذاشته است.

روزنامه روسی کومرسانت گزارش داده که «محدودیت‌های اعمال شده از سوی مقامات چینی برای صادرات پهپادها، تامین آن را به روسیه به شدت پیچیده کرده و منجر به کمبود برخی از قطعات مانند دوربین‌های تصویربرداری حرارتی شده است.»

با این‌حال، روسیه اغلب پهپادهای چینی را از کشورهایی مانند قزاقستان خرید می‌کند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

گفت‌وگوی ویژه
سپړنه
خبرها
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها