رئیس‌جمهور بلاروس: جنگ روسیه و اوکراین به بن‌بست رسیده، تنها راه‌حل میز مذاکره است

یکشنبه ۱۴۰۲/۰۸/۰۷

رئیس‌جمهور بلاروس، متحد اصلی مسکو، گفت که جنگ روسیه و اوکراین به بن‌بست رسیده است و دو طرف باید بدون هیچ پیش‌شرطی به میز مذاکره بازگردند.

الکساندر لوکاشنکو اعلام کرد که هیچ کدام از طرف‌ها قادر نیستند مواضع خود را «به طور اساسی» مستحکم کنند.

او با اشاره به افزایش تعداد قربانیان این مناقشه گفت ضروری است که دستور توقف این درگیری‌ها صادر شود. به گفته لوکاشنکو، پایان خصومت‌ها تنها از طریق مذاکره امکان‌پذیر است.

این سخنان در حالی مطرح می‌شود که آقای لوکاشنکو همواره از متحدان سرسخت ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه بوده است و به این کشور اجازه داده از خاک بلاروس برای حملات نظامی علیه اوکراین استفاده کند.

امریکا و اتحادیه اروپا مینسک را به دلیل حمایت از جنگ‌افروزی روسیه علیه اوکراین تحریم کرده‌اند. بسیاری از کارشناسان در غرب بلاروس را شریک روسیه در جنگ علیه اوکراین می‌دانند.

لوکاشنکو ۲۹ سال است که با اعمال قوانین سرکوب‌گرانه در بلاروس حکومت می‌کند.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین روز ششم عقرب تاکید کرد که تنها راه پایان جنگ، بازگرداندن تمامیت ارضی اوکراین است.

آسوشیتدپرس گزارش داد که نمایندگان ۶۵ کشور در نشستی دو روزه در مالت برای بررسی طرح پیشنهادی اوکراین در مورد برقراری صلح میان کی‌یف و مسکو شرکت کردند.

کی‌یف اعلام کرد که حمایت‌های بین‌المللی از طرح صلح اوکراین در حال افزایش است.

روسیه، که طرح صلح پیشنهادی اوکراین را «جانبدارانه» می‌داند، به این نشست دعوت نشده است.

روسیه پس از حمله به اوکراین، همه‌پرسی‌هایی با اجبار همگانی به رای دادن، در چهار منطقه لوهانسک، دونتسک، خرسون و زاپوریژیای اوکراین برگزار کرد.

مسکو در میزان ۱۴۰۱ اعلام کرد بر اساس نتایج این همه‌پرسی‌ها، این چهار منطقه به خاک روسیه ملحق شده‌اند.

زلنسکی در واکنش به این اقدام گفت که این «نمایش خنده‌دار در سرزمین‌های اشغالی» را حتی نمی‌توان تقلیدی از همه‌پرسی خواند.

دولت‌های غربی و سازمان ملل متحد نیز تاکید کردند این رای‌گیری‌ها تحت اشغال‌گری روسیه انجام شده‌اند، قوانین بین‌المللی را نقض کرده‌اند و اعتباری ندارند.

بر اساس آخرین خبرها از تحولات میدانی در جنگ روسیه و اوکراین، درگیری‌های مرگبار دو طرف در شهر آودیوکا در منطقه دونتسک همچنان ادامه دارد.

گاردین به نقل از وزارت دفاع بریتانیا اعلام کرد آمار تلفات نظامیان روسیه در جریان این عملیات احتمالا جزو بیشترین تلفات این نیروها در سال ۲۰۲۳ بوده است.

به گفته ارتش اوکراین، تنها در روز پنجم عقرب، ۷۴۰ سرباز روس در جریان درگیری‌ها کشته شدند. با این حساب، آمار مجموع سربازان روس کشته شده در جنگ اوکراین به بیش از ۲۹۸ هزار نفر می‌رسد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

بحث روز
جهان‌نما
دیدگاه
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها