پوتین می‌گوید سلاح‌هایی که غرب به اوکراین کمک کرده بود، به دست طالبان رسیده است

شنبه ۱۴۰۲/۰۸/۱۳

رئیس‌جمهور روسیه می‌گوید برخی از تسلیحات غربی ارسال شده به اوکراین از طریق بازار غیرقانونی به خاورمیانه راه پیدا کرده و به طالبان فروخته شده است.

ولادیمیر پوتین گفته تسلیحات ارسال شده به اوکراین به طالبان فروخته می‌شود و «به هرجای دیگر می‌رود».

رئیس‌جمهور روسیه روز جمعه، ۱۲ عقرب در دیدار با اعضای اتاق مدنی این کشور در مسکو از ارسال تسلیحات غربی به اوکراین و فروش آن در بازارهای غیرقانونی انتقاد کرد.

از ۲۴ فبروری پارسال که روسیه نیروهای خود را به اوکراین اعزام کرد، کشورهای غربی برای شکست دادن نیروهای روسی، تسلیحات جنگی به ارزش ده‌ها میلیارد دالر به اوکراین فرستادند.

اوکراین می‌گوید بر سلاح‌هایی که به این کشور کمک می‌شود، کنترول شدید دارد، با این حال پیش از این برخی از مقامات امنیتی غربی از فروش این تسلیحات در بازارهای غیرقانونی ابراز نگرانی کرده‌ بودند.

ایالات متحده امریکا از اوکراین خواسته برای مقابله با فساد اقدامات بیشتر انجام دهد.

پارسال یورگن استاک، رئیس اینترپل هشدار داد که برخی از تسلیحات پیشرفته ارسال شده به اوکراین در دست گروه‌های جنایتکار سازمان‌یافته قرار می‌گیرد.

در ماه مارچ گزارشی درباره جنگ اوکراین و تجارت غیرقانونی تسلیحات توسط ابتکار جهانی علیه جنایت سازمان‌یافته فراملی منتشر شد. در این گزارش آمده است تاکنون سلاح به پیمانه قابل توجه از اوکراین خارج نشده است.

با این حال گزارش هشدار داده که اگر به تهدیدها توجه نشود، هنگامی که جنگ کنونی به پایان برسد «میدان‌های نبرد اوکراین می‌تواند به زرادخانه جدیدی از هرج و مرج تبدیل شود و همه، از شورشیان در افریقا تا گانگسترها در خیابان‌های اروپا را مسلح کند.»

بر اساس گزارش موسسه کیل برای اقتصاد جهانی، هشت کمک‌کننده بزرگ غربی به رهبری ایالات متحده امریکا، به اوکراین تعهد داده‌اند که به این کشور حداقل ۸۴ میلیارد یورو (معادل ۹۰ میلیارد دالر) کمک تسلیحاتی بفرستند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
دیدگاه
جهان‌نما
خبرها

رادیو

پادکست‌ها