شهروندان ایران و تاجیکستان می‌توانند بدون ویزا به کشورهای یکدیگر سفر کنند

پنجشنبه ۱۴۰۲/۰۸/۱۸

ریاست‌جمهوری ایران از امضای ۱۸ سند همکاری و یک بیانیه مشترک بین مقامات ایرانی و تاجیکستانی در جریان سفر ابراهیم رئیسی به دوشنبه خبر داد.

لغو روادید بین دو کشور یکی از مهم‌ترین توافقات است، با این حال معلوم نیست که این توافق از چه زمانی عملی خواهد شد.

براساس خبرنامه‌ای که دفتر ریاست جمهوری ایران روز چهارشنبه، ۱۷ عقرب منتشر کرد مقامات ایران و تاجیکستان سند خواهرخواندگی میان شهرهای یزد و خجند را نیز امضا کرده‌اند.

افزون بر آن یادداشت تفاهم نقشه راه همکاری‌های بازرگانی و اقتصادی بلندمدت برای سال‌های ۲۰۲۳ تا ۲۰۳۰، مبارزه با قاچاق مواد مخدر، حمل و نقل و ترانزیت، مدیریت بحران، ایجاد منطقه آزاد مشترک، فرهنگ و هنر، آموزش عالی، تحقیقات فناوری و نوآوری، خدمات پستی و امور ورزشی بین مقامات دو کشور امضا شده است.

شکل‌گیری دولتی با مشارکت همه اقوام و مذاهب در افغانستان

رئیس‌جمهور ایران در یک نشست خبری مشترک با همتای تاجیکستانی خود تاکید کرد که باید دولتی در افغانستان تشکیل شود که همه اقوام، مذاهب و مردم افغانستان را نمایندگی کند.

ابراهیم رئیسی گفت ایران و تاجیکستان نسبت به وضعیت مردم افغانستان دغدغه مشترک دارند.

ابراهیم رئیسی حضور امریکا در ۲۰ سال گذشته را «اشغال» خواند و افزود: ایالات متحده «چیزی جز ویرانی، قتل، کشتار و عقب نگه داشتن برای افغانستان باقی نگذاشت.»

رئیس‌جمهور ایران صبح چهارشنبه (۱۷ عقرب) به شهر دوشنبه رفت و با امامعلی رحمان، رئیس‌جمهور تاجیکستان و محمد‌طاهر ذاکر‌زاده، رئیس مجلس نمایندگان این کشور دیدار و گفت‌وگو کرد.

بر اساس خبرنامه سایت ریاست‌جمهوری ایران، در هر دو دیدار علاوه بر مسائل بین دو کشور، در مورد وضعیت افغانستان هم گفت‌وگو شده است.

پس از تسلط طالبان بر افغانستان در ماه اسد ۱۴۰۰، شماری از چهره‌های شناخته شده افغانستان از جمله احمد مسعود، رهبر جبهه مقاومت ملی در تاجیکستان بسر می‌برند. هرچند مقام‌های این کشور رسما حضور آن‌ها به ویژه احمد مسعود را در تاجیکستان تائید نکرده‌اند.

ابراهیم رئیسی در نشست خبری با امامعلی رحمان افزود: به عنوان دو همسایه بیش از دیگران نسبت به مردم افغانستان احساس مسئولیت می‌کنیم.

امامعلی رحمان هم که بارها در دو سال گذشته بر تشکیل حکومتی فراگیر در افغانستان تاکید کرده گفت: تاجیکستان به عنوان کشوری که جنگ داخلی را تجربه کرده، حمایت خود را از حل مسالمت‌آمیز مشکلات و درگیری‌ها از طریق دیپلوماتیک و مذاکرات اعلام می‌کند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
خبر ورزشی
خبرها

رادیو

پادکست‌ها