تاشکند: طالبان به نشست اکو دعوت نشدند چون جهان آن‌ها را به رسمیت نمی‌شناسد

پنجشنبه ۱۴۰۲/۰۸/۱۸

ریاست‌جمهوری اوزبیکستان تایید کرد که طالبان به اجلاس اکو دعوت نشدند زیرا حکومت این گروه توسط جامعه جهانی به رسمیت شناخته نشده‌ است.

پس از فروپاشی جمهوری اسلامی افغانستان، این دومین بار است که نشست رهبران اکو بدون حضور نماینده کابل برگزار می‌شود.

آخرین بار محمداشرف غنی، رئیس‌جمهور پیشین افغانستان در ماه حوت ۱۳۹۹، در چهاردهمین اجلاس رهبران اکو به طور آنلاین شرکت و سخنرانی کرد.

شیرزاد اسدوف، رئیس دفتر رسانه‌ای ریاست جمهوری اوزبیکستان به روزنامه اوزبیکستان گفت: افغانستان یکی از اعضای سازمان همکاری اقتصادی (اکو) است، اما به دلیل تغییرات سیاسی داخلی در این کشور در آگست ۲۰۲۱، این کشور به‌طور موقت در فعالیت‌های این سازمان شرکت نکرده است.

سازمان همکاری اقتصادی، یک ساختار اقتصادی بین‌دولتی منطقه‌ای است که آذربایجان، افغانستان، ایران، قزاقستان، قرقیزستان، پاکستان، تاجیکستان، ترکمنستان، ترکیه و اوزبکیستان در آن عضویت دارند.

این سازمان در سال ۱۹۸۴ توسط ایران، پاکستان و ترکیه ایجاد شد و دفتر مرکزی آن در تهران موقعیت دارد. افغانستان و هفت جمهوری استقلال‌یافته از شوروی سابق در سال ۱۹۹۲ به این سازمان پیوستند.

به گفته رئیس دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری اوزبیکستان، مشارکت طالبان در فعالیت‌های اکو در صورتی امکان‌پذیر خواهد بود که بین کشورهای عضو این سازمان اجماع وجود داشته باشد و حکومت موقت این گروه از سوی جامعه جهانی مطابق با قوانین بین‌المللی به رسمیت شناخته شود.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

نگاه ژرف
خبرها
خبر ورزشی
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.