جو بایدن: اگر لازم باشد امریکا دوباره به مواضع تاسیسات ایران در منطقه حمله می‌کند

پنجشنبه ۱۴۰۲/۰۸/۱۸

پس از حملات امریکا بر تاسیسات ایران در سوریه، جو بایدن گفت اگر لازم باشد امریکا دوباره به مواضع سپاه پاسداران و گروه‌های وابسته به آن حمله خواهد کرد.

کاخ سفید هدف از این حملات را از بین بردن تسلیحات و بازدارندگی گروه‌های نیابتی ایران خوانده است.

ایالات متحده روز چهارشنبه (۱۷ عقرب) حملاتی را علیه تاسیسات سپاه پاسداران در شرق سوریه انجام داد که به گفته پنتاگون توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران و گروه‌های وابسته به آن استفاده می‌شد.

سخنگوی پنتاگون گفت که حمله امریکا به تاسیسات تسلیحات مرتبط با سپاه پاسداران در شرق سوریه «موفقیت‌آمیز» بوده است.

جان کربی، سخنگوی کاخ سفید به سی‌ان‌ان گفته که حملات ایالات متحده «تاثیر عملی بر توانایی آن‌ها برای تسلیح این گروه‌ها و همچنین ارسال یک سیگنال قوی از بازدارندگی داشته است.»

کربی افزود: «این گروه‌ها یک انتخاب دارند: اگر می‌خواهند به حمله به نیروهای ما در عراق و سوریه ادامه دهند، باید با عواقب آن مواجه شوند.»

نیروهای ایالات متحده و نیروهای ائتلاف حداقل ۴۰ بار در عراق و سوریه توسط نیروهای تحت حمایت ایران مورد حمله قرار گرفته اند. سخنگوی پنتاگون گفته در یک ماه گذشته دستکم ۵۶ سرباز امریکایی در اثر حملات به پایگاه‌ها و تاسیسات در عراق و سوریه زخمی شده‌اند.

ایالات متحده هرازگاهی حملات تلافی‌جویانه‌ای را علیه نیروهای مورد حمایت ایران در منطقه انجام داده است.

امیر سعید ایروانی، سفیر جمهوری اسلامی در سازمان ملل متحد، روز پنجشنبه (۱۸ عقرب) گفت که گروه‌های جدایی‌طلب در حال پاسخ به حمله اسرائیل هستند که منجر به کشته شدن بیش از ۱۰ هزار و ۸۱۲ فلسطینی در غزه شده است.

ایروانی در گفت‌وگو با سی‌ان‌ان گفت: «این یک واکنش طبیعی از سوی گروه‌های مقاومت است.»

کاخ سفید ادعای سفیر را رد کرد. کربی در پاسخ گفت: «تا حدی، آنها احتمالا تا حدی از خودمختاری برخوردارند، اما آنها کاملاً مشوق به انجام این حملات هستند.»

او افزود: «ما می‌دانیم که سپاه به طور مستقیم با کمک به این گروه‌ها در اتخاذ برخی از تصمیماتی که انجام می‌دهند مشارکت دارد.»

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبر ورزشی
خبرها
خبر ورزشی
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.