کمیشنر عالی حقوق بشر ملل متحد می‌گوید اسرائيل و حماس مرتکب 'جنایت جنگی' شده‌اند

پنجشنبه ۱۴۰۲/۰۸/۱۸

کمیشنر عالی حقوق بشر سازمان ملل می‌گوید که «جنایاتی» که حماس در حمله پانزدهم میزان مرتکب شد، «جنایت جنگی» به حساب می‌آید.

ولکر تورک همچنین افزود که مجازات دسته‌جمعی و تخلیه اجباری غیرنظامیان غزه توسط اسرائيل نیز مصداق «جنایت جنگی» است.

کمیشنر عالی حقوق بشر ملل متحد که به تازگی از گذرگاه رفح در مرز مصر و غزه دیدن کرده، این منطقه را به «دروازه یک کابوس زنده» تشبیه کرد.

او گفت: «در رفح شاهد دروازه‌های یک کابوس زنده بودم؛ کابوسی که در آن مردم خفه می‌شوند، زیر بمباران‌های مداوم، عزادار خانواده‌های‌شان هستند و برای دستیابی به آب، غذا، برق و سوخت تقلا می‌کنند.»

این مقام ارشد ملل متحد تصریح کرد که بمباران گسترده اسرائیل در غزه، زنان و کودکان را کشته، معلول و زخمی کرده است.

آقای تورک تاکید کرد که جهان نباید در قبال غزه «استندردهای دوگانه» داشته باشد. به گفته او باید بر استندردهای جهانی که شامل اعمال قوانین بین‌المللی حقوق بشر و قوانین بین‌المللی بشردوستانه است، پافشاری شود.

او تصریح کرد که دو طرف درگیری حماس و اسرائيل، موظف‌اند که از جمعیت و تاسیسات غیرنظامی مراقبت کنند. ولکر تورک گفت: «اقدامات یک طرف، طرف دیگر را از تعهداتش بر اساس قوانین بین‌المللی بشردوستانه مبرا نمی‌کند. حمله به مراکز درمانی، کادر پزشکی و مجروحان و بیماران ممنوع است.»

حملات هوایی اسرائيل به گونه گسترده تاسیسات غیرنظامی از جمله شفاخانه و آمبولانس را هدف قرار داده است. مقام‌های اسرائيلی ادعا می‌کنند که حماس از مراکز درمانی و آمبولانس‌ها برای مقاصد نظامی استفاده می‌کند.

طبق آخرین آمار وزارت بهداشت فلسطین، ده هزار و ۵۰۰ نفر در حملات اسرائيل به نوار غزه کشته شده‌اند. از این میان، چهار هزار و ۳۰۰ تن آن‌ها کودکان و دو هزار ۸۰۰ نفر زن هستند.

هزار و ۴۰۰ اسرائیلی نیز در حملات حماس علیه اسرائيل کشته شده است.

در این درگیری‌ها دست‌کم ۲۵ هزار فلسطینی و پنج هزار اسرائیلی زخمی شده‌اند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

بحث روز
جهان‌نما
خبرها
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.