منابع پاکستانی: اسلام‌آباد هرگز از طالبان نخواسته کار کانال قوش‌تپه را توقف دهد

پنجشنبه ۱۴۰۲/۰۸/۱۸

منابع از حکومت موقت پاکستان به افغانستان اینترنشنال گفتند اسلام‌آباد در هیچ نشستی، درخواست توقف کار کانال قوش‌تپه را مطرح نکرده است.

منابع گفتند طالبان می‌خواهد با پخش «این تبلیغات نادرست اذهان عمومی را از موضوعات مهم منحرف کند.»

به گفته منابع، کانال قوش‌تپه در شمال افغانستان، از نظر فنی، تاثیری بر پاکستان ندارد.

پیشتر یک مقام طالبان گفت که مقام‌های پاکستانی در نشست‌های رسمی از رهبران این گروه خواسته‌اند که کانال قو‌ش‌تپه را ببندند.

عبدالحق حماد، رئيس اداره نظارت بر رسانه‌های طالبان بدون این‌که از مقام‌های پاکستانی نام ببرد، افزود وقتی از مقام‌های این کشور پرسیده شد که چرا این کانال مسدود شود، گفتند: «این کانال به زیان ما است.»

با این حال، منابع در حکومت موقت پاکستان گفتند که در هیچ نشستی میان مقام‌های پاکستانی و طالبان، چنین درخواستی مطرح نشده است.

این منابع تصریح کردند: «از آنجایی که کانال قوش‌تپه پاکستان را تحت تأثیر قرار نمی‌دهد، بنابراین بیان چنین خواستی از سوی پاکستان منطقی نیست.»

طالبان در دو سال گذشته با صرف هزینه سنگینی بر اجرای طرح کانال قوش‌تپه تمرکز کرده است. این کانال بخشی از آب رودخانه آمو را به سوی مناطقی در شمال ولایت‌های بلخ، جوزجان و فاریاب هدایت می‌کند.

گفته شده که این کانال برای آبیاری حدود ۵۵۰ هزار هکتار زمین و جابه‌جایی تا سه میلیون نفر در نظر گرفته شده است. منتقدان می‌گویند طالبان این کانال را برای جابه‌جایی جمعیت مورد نظر خود و تحقق اهداف استراتژیک روی دست گرفته است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
گفت‌وگوی ویژه
جهان‌نما
خبرها

رادیو

پادکست‌ها