سیاستمدار پاکستانی پس از شرکت در اعتراض به اخراج افغان‌ها بازداشت شد

جمعه ۱۴۰۲/۰۸/۱۹

پولیس پاکستان روز پنجشنبه، ۱۸ عقرب محسن داور، نماینده پیشین پارلمان این کشور را در کویته بازداشت کرد و به اسلام‌آباد بازگرداند.

رسانه‌های پاکستانی گزارش دادند که آقای داور پس از شرکت در اعتراضات چمن، در برابر ممنوعیت عبور بدون ویزا از مرز و اخراج مهاجران، بازداشت شده است.

این سیاستمدار پاکستانی روز پنجشنبه به کویته رسید و برای ابراز همبستگی با معترضانی که طی سه هفته گذشته در چمن علیه قوانین و مقررات حکومت موقت پاکستان در گذرگاه مرزی تحصن کرده‌اند، به چمن رفت.

محسن داور ساعاتی قبل از بازداشت در یادداشتی در شبکه اجتماعی اکس نوشته بود مقامات کویته و چمن او را از شرکت در اعتراضات چمن منع کرده‌اند.

این سیاستمدار با اشاره بر اینکه او پیش از این از شرکت در یک جلسه حزبی در باجور نیز ممنوع شده بود، گفت: «زمین بازی برای چند نفر پاکسازی می‌شود».

آقای داور در حالی به اسلام‌آباد بازگردانده شد که تحصن هزاران معترض به تصمیم‌های جدید اسلام‌آباد درباره مسایل مرزی و مهاجران روز جمعه، ۱۹ عقرب، وارد بیست‌ویکمین روز شد.

حکومت موقت انوارالحق کاکر، نخست‌وزیر پاکستان، که برای برگزاری انتخابات تعیین شده، در ماه‌های گذشته تصمیم‌های بی‌سابقه‌ای درباره مسایل مرزی و مهاجران در این کشور اتخاذ کرده است.

کابینه موقت او در نخستین ماه‌های کاری خود به بیش از ۱.۷ میلیون پناهجوی افغان تا دهم عقرب ضرب‌الاجل تعیین کرد که پاکستان را ترک کنند. با پایان مهلت تعیین شده، وزارت داخله پاکستان عملیات گسترده‌ای را برای بازداشت و اخراج اجباری پناهجویان به راه انداخته است.

این حکومت همچنین تصمیم گرفت که «سیستم تک‌سندی» را برای تردد از مرزهای بین افغانستان و پاکستان اعمال کند.

براساس تصمیم جدید حکومت پاکستان، بعد از این مسافران جز پاسپورت و ویزا با هیچ مدرک دیگری نمی‌توانند از گذرگاه‌ها عبور کنند.

تصمیم تازه حکومت پاکستان به معنای پایان دوره‌ای است که مسافران می‌توانستند با مدارک قدیمی مانند اسناد مورد توافق دوره هند بریتانیایی، کارت هویت ملی و تذکره از مرز بگذرند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبر ورزشی
خبرها
خبر ورزشی
ماندلای عزیز

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.