سازمان ملل هشدار داد که ادامه جنگ در غزه نزدیک به نیم میلیون نفر دیگر را به فقر می‌کشاند

جمعه ۱۴۰۲/۰۸/۱۹

سازمان ملل هشدار داد که اگر جنگ غزه برای ماه دوم ادامه یابد، فقر در بین فلسطینی‌ها ۳۴ درصد افزایش می‌یابد و نزدیک به نیم میلیون نفر دیگر را به فقر می‌کشاند. مدیر برنامه توسعه سازمان ملل گفته تلفات بی‌سابقه و رنج انسانی در غزه غیرقابل قبول است.

به نوشته الجزیره، اگر جنگ تا سه ماه ادامه یابد، تولید ناخالص داخلی فلسطین بیش از ۱۲ درصد کاهش خواهد یافت و ۲.۵ میلیارد دالر ضرر به اقتصاد فلسطین وارد می‌کند.

بر اساس برآوردهای اولیه برنامه توسعه سازمان ملل و کمیسیون اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل برای غرب آسیا، با رسیدن جنگ به مرز یک ماه، فقر ۲۰ درصد افزایش یافته و رشد اقتصادی ۴.۲ درصد کاهش یافته است.

رولا دشتی، مدیر اجرایی کمیسیون اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل متحد برای غرب آسیا می‌گوید در حال حاضر ۱.۸ میلیون نفر در غزه در فقر بسر می‌برند.

او می‌گوید با توجه به جابجایی گسترده جمعیت، محاصره غزه و سطح گسترده تخریب، بهبود اقتصادی این منطقه پس از آتش‌بس احتمالی هم به زودی امکان‌پذیر نیست.

آخیم اشتاینر، مدیر برنامه توسعه سازمان ملل متحد هم می‌گوید ارزیابی‌ها نشان می‌دهد که اثرات جنگ کنونی طولانی مدت خواهد بود و محدود به غزه نخواهد شد.

بر اساس وزارت بهداشت فلسطین، در حملات اسرائیل به غزه بیش از ۱۰ و هزار ۵۰۰ نفر کشته شده‌اند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
نگاه ژرف
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.