مقام‌های جمهوری اسلامی و طالبان پنج سند همکاری اقتصادی امضا کردند

جمعه ۱۴۰۲/۰۸/۱۹

خبرگزاری جمهوری اسلامی، ایرنا، گزارش داد که هیئت طالبان و مقام‌های ایرانی پنج سند همکاری اقتصادی امضا کردند.

این همکاری‌ها در بخش‌های حمل‌ونقل، هوانوردی غیرنظامی، معدن، مناطق آزاد تجاری و همکاری با کارخانه فولاد اصفهان اعلام شده است.

عبدالغنی برادر، معاون اقتصادی رئیس الورزای طالبان که با هیئت سی‌نفری این گروه این تفاهم‌نامه‌ها را با طرف ایرانی امضا کرده یکشنبه، ۱۴ عقرب برای گفت‌وگوهای اقتصادی وارد ایران شد.

مقام‌های ایرانی روز پنجشنبه، ۱۸ عقرب، در مراسم امضای این اسناد گفتند که یادداشت تفاهم اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی شامل همکاری حمل و نقل بین‌المللی جاده‌ای، همکاری سازمان هواپیمایی کشوری ایران و طالبان، سند همکاری ذوب‌آهن اصفهان و همکاری در «مناطق آزاد» تجاری است.

مهدی کوهی، مدیرعامل شرکت ذوب آهن اصفهان نیز در حاشیه این مراسم و در جمع خبرنگاران گفت که توافق‌نامه‌ای بین این شرکت با وزارت صنعت و تجارت افغانستان به امضا رسید.

او گفت با توجه به این که افغانستان معادن زیادی دارد، قرار شده ایران در زمینه صدور خدمات فنی و مهندسی در حوزه معدن به افغانستان کمک کند.

به گفته آقای کوهی، قرار شده است که شرکت ذوب آهن اصفهان در زمینه استخراج معادن سنگ آهن در افغانستان با طالبان همکاری کند.

او افزود مقدار ذوب آهن اصفهان مطابق با برنامه سال ۱۴۰۴ قرار است به ۵۰ میلیون تن فولاد در سال برسد. او گفت که برای دستیابی به این هدف با وزارت صنعت و تجارت طالبان برای استفاده از معادن افغانستان مذاکره کرده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
برخلاف احتمال
بحث روز
خبر ورزشی

رادیو

پادکست‌ها