وزیر خارجه سابق پاکستان از حکومت موقت این کشور خواست با پناهجویان سختگیرانه برخورد نکند

جمعه ۱۴۰۲/۰۸/۱۹

بلاول بوتو زرداری، وزیر خارجه پیشین پاکستان روز جمعه، ۱۹ عقرب، از حکومت موقت این کشور خواست با پناهجویان افغان سختگیرانه برخورد نکند.

آقای زرداری در واکنش به روند اخراج مهاجران از پاکستان می‌گوید «ما باید بین مردم و تروریست‌ها تفاوت قایل شویم».

بلاول بوتو زرداری در دوره نخست‌وزیری شهباز شریف، وزیر خارجه پاکستان بود. او فرزند بینظیر بوتو، نخستین نخست‌وزیر زن پاکستان و نوه ذوالفقار علی بوتو، بنیانگذار حزب مردم پاکستان است.

حکومت موقت انوارالحق کاکر، نخست‌وزیر پاکستان، که برای برگزاری انتخابات تعیین شده، در ماه‌های گذشته تصمیم‌های بی‌سابقه‌ای درباره مسایل مرزی و مهاجران در این کشور اتخاذ کرده است.

کابینه موقت به رهبری آقای کاکر در نخستین ماه‌های کاری خود به بیش از ۱.۷ میلیون پناهجوی افغان تا دهم عقرب ضرب‌الاجل تعیین کرد که پاکستان را ترک کنند.

با پایان مهلت تعیین شده، وزارت داخله پاکستان عملیات گسترده‌ای را برای بازداشت و اخراج اجباری پناهجویان به راه انداخته است. براساس آمار رسمی در کمتر از یک ماه بیش از دو صد و پنجاه هزار مهاجر افغان به‌طور اخراجی از پاکستان اخراج شده‌اند.

این حکومت همچنین تصمیم گرفت که «سیستم تک‌سندی» را برای تردد از مرزهای بین افغانستان و پاکستان اعمال کند.

براساس تصمیم جدید حکومت پاکستان، بعد از این مسافران جز پاسپورت و ویزا با هیچ مدرک دیگری نمی‌توانند از گذرگاه‌ها عبور کنند.

تصمیم تازه حکومت پاکستان به معنای پایان دوره‌ای است که مسافران می‌توانستند با مدارک قدیمی مانند اسناد مورد توافق دوره هند بریتانیایی، کارت هویت ملی و تذکره از مرز بگذرند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
شبکه‌ حزب‌الله: بخش اول: کاساندرا یا پیش‌گویی آشوب
خبرها
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها