حملات مرگبار اسرائیل به غزه؛ 'ابوظبی می‌خواهد روابط دیپلوماتیک خود با تل‌آویو را حفظ کند'

شنبه ۱۴۰۲/۰۸/۲۰

منابع به رویترز گفتند که امارات متحده عربی به‌رغم اعتراض‌های گسترده بین‌المللی به حملات مرگبار اسرائیل به غزه، می‌خواهد روابط دیپلوماتیک خود را با این کشور حفظ کند.

امارات متحده عربی سه سال است که با تل‌آویو روابط دیپلوماتیک دارد.

امارات که پیشتاز برقراری روابط با اسرائیل است، باعث شده شماری دیگر از کشورهای عربی روابط خود را با این کشور، عادی سازند.

افزایش روزافزون تلفات حملات اسرائیل به غزه، باعث اعتراضات گسترده در پایتخت‌های عربی شده است. امارات متحده عربی هم آشکارا اقدامات اسرائیل را محکوم کرده و بارها خواستار توقف بمباران غزه شده است.

این کشور ثروتمند عربی نفوذ قوی در مسایل منطقه‌ای دارد و با پذیرایی از نیروهای امریکایی به‌عنوان همکار امنیتی واشنگتن عمل می‌کند.

چهار منبع به رویترز گفتند که امارات متحده عربی تلاش کرده تا موضع عمومی کشورهای عربی را در قبال جنگ غزه تعدیل کند تا اینکه پس از پایان درگیری امکان برگشت به میز مذاکره با اسرائیل وجود داشته باشد.

به‌رغم روابط نزدیک اقتصادی و امنیتی که امارات متحده در سه سال گذشته با اسرائیل برقرار کرده،‌ این کشور قادر نبوده جلو ادامه بمباران غزه را که تاکنون به مرگ بیش از ۱۱ هزار فلسطینی انجامیده،‌ بگیرد.

منابع همچنین گفتند که امارات به شدت از واشنگتن، شریک امنیتی مهم خود که تصور می‌کند برای توقف بمباران غزه فشار کافی به اسرائیل وارد نکرده، سرخورده شده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
گفت‌وگوی ویژه
بحث روز
خبر ورزشی

رادیو

پادکست‌ها