نماینده ویژه پاکستان: طرح جابجایی اعضای تی‌تی‌پی از مناطق مرزی عملی نشد

یکشنبه ۱۴۰۲/۰۸/۲۱

نماینده پاکستان در امور افغانستان اعلام کرد طرحی که برای جابجایی اعضای تحریک طالبان پاکستان از مناطق مرزی آماده شده بود عملی نشده است. آصف درانی می‌گوید شش هزار جنگجوی تی‌تی‌پی و خانواده‌هایشان در افغانستان زندگی می‌کنند.

آقای درانی در گفت‌وگو با کانال یوتیوب «سالن سفیران» که روز شنبه، ۲۰ عقرب، پخش شد، بار دیگر از پناهگاه‌های امن اعضای تی‌تی‌پی در افغانستان انتقاد کرد. او گفت «آن‌ها به نیروهای امنیتی ما حمله کردند و در قتل عام مردم دست دارند.»

طالبان در افغانستان، پیش از این به‌طور پیوسته ادعاهای مقامات طالبان مبنی بر دادن پناهگاه به اعضای تحریک طالبان پاکستانی را رد کرده است.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان گفته است این گروه به هیچ‌کسی اجازه نمی‌دهد از خاک افغانستان به کشورهای همسایه حمله کند. آقای مجاهد از پاکستان خواسته است «ناکام در زمینه تامین امنیت» را به گردن طالبان نیندازد.

با این حال نماینده ویژه پاکستان می‌گوید طالبان افغانستان هیچ‌گاه اقدامی علیه تحریک طالبان پاکستان انجام نداده‌ است. به گفته وی صلح در افغانستان به کابوسی برای پاکستان تبدیل شده، زیرا افرادی در افغانستان پناهگاه‌ دارند که به پاکستان حمله می‌کنند.

این دیپلومات پاکستانی ادعا کرد که جنگجویان تحریک طالبان پاکستان تحت کنترول طالبان افغانستان‌اند، اما به آنها اجازه داده می‌شود از مرز عبور کنند، قتل عام انجام دهند و سپس به عقب برگردند.

آقای درانی افزود که قبلا طرحی برای جابجایی اعضای تحریک طالبان پاکستان از مناطق مرزی وجود داشت، اما عملی نشد. او از فرمان منسوب به هبت‌الله آخندزاده، رهبر طالبان که «جهاد» در پاکستان را ممنوع اعلام کرده بود، به‌عنوان بخش‌هایی از تفاهم بین اسلام‌آباد و طالبان یاد کرد.

پاکستان دیلی گزارش داده که طالبان افغانستان و حکومت پاکستان به تفاهم رسیده‌ بودند که جنگجویان تحریک طالبان پاکستان را از مناطق مرزی دور کنند.

در گزارش این رسانه آمده که حتی اسلام‌آباد موافقت کرده بود که پروژه جابجایی را تامین مالی کند، اما این اتفاق نیفتاد.

آصف درانی توضیح نداده است که این روند به چه دلایلی متوقف شده است.

آقای درانی پیشنهاد کرد که طالبان افغانستان و پاکستان به صورت مشترک با تحریک طالبان پاکستان و شاخه خراسان داعش مقابله کنند.

نماینده پاکستان در امور افغانستان در بخشی دیگر از سخنان خود بار دیگر طالبان افغان را متهم کرد که در حمله به منطقه‌ای در بلوچستان در ۱۲ جولای دست داشتند. او ادعا کرد که سه مهاجم از میان پنج مهاجم افغان بودند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
جهان‌نما
خبرها
افغانستان و همسایگانش

رادیو

پادکست‌ها