در پی قطع برق در شفاخانه‌ الشفا در غزه، بیش از ۲۰ نفر به شمول ۶ نوزاد جان باختند

دوشنبه ۱۴۰۲/۰۸/۲۲

مدیر شفاخانه الشفا روز دوشنبه، ۲۲ عقرب گفت که ۲۰ بیمار، از جمله شش کودک نارس جان خود را به خاطر نبود برق در این شفاخانه از دست دادند. او گفت که روز گذشته نیز هفت بیمار در بخش مراقب‌های ویژه این شفاخانه جان باختند.

درگیری نیروهای اسرائیلی و شبه‌نظامیان فلسطینی در اطراف این شفاخانه بزرگ غزه روز دوشنبه جریان داشت که در اثر آن هزاران بیمار و افراد ملکی‌ای که به آنجا پناه گرفته بودند، از این شفاخانه فرار کردند.اسرائیل مدعی است که یک مقر فرماندهی حماس در اطراف این شفاخانه بوده و تانک‌های اسرائیلی در مقابل دروازه‌های این شفاخانه قرار گرفته اند.

رئیس بخش اطفال در شفاخانه الشفا از وخامت وضعیت نوازادان در آنجا ابراز نگرانی کرده و گفته که به دلیل کمبود برق آنان را از بخش مراقبت‌های ویژه به تخت‌های معمولی منتقل خواهند کرد.

او گفت که به دلیل قطع برق، هوا برای نوزادان سرد است.

دکتر محمد تباشا، رئیس بخش اطفال شفاخانه شفا در مورد مرگ سه نوزاد نارس به رویترز گفت که «دیروز من ۳۹ نوزاد داشتم، امروز آنها ۳۶ نفر شده‌اند.» او افزود: «من نمی‌توانم بگویم چقدر می‌‌توانند دوام بیاورند.»

نوزادانی که کمتر از ۱.۵ کیلوگرم و در برخی موارد فقط ۷۰۰ تا ۸۰۰ گرم وزن دارند، باید در دستگاه‌هایی نگهداری شوند که دما و رطوبت را بر اساس نیازهای فردی آنها تنظیم کنند.

تباشا گفت که آنها مجبور شدند در دو روز گذشته این نوزادان را به دلیل کمبود برق به تخت‌های معمولی منتقل کنند. آنها در کنار هم قرار گرفتند و دور تا دور آنها را بسته‌های پوشک، جعبه‌های مقوایی گاز استریل و کیسه‌های پلاستیکی احاطه کردند.

تباشا می‌گوید: «در زندگی‌ام هرگز انتظار نداشتم که ۳۹ نوزاد را کنارهم روی تخت بگذارم که هر کدام بیماری متفاوتی دارند.»

سازمان جهانی بهداشت روز دوشنبه گفت که این شفاخانه در سه روز گذشته آب و برق نداشت و تقریباً از کار افتاده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

فیلمستان
نگاه ژرف
خبرها
خبر ورزشی

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.