مدیر بزرگترین شفاخانه غزه: ده‌ها بیمار بستری جان باخته در گورهای دسته‌جمعی دفن شدند

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۰۸/۲۳

مدیر شفاخانه الشفا، بزرگترین بیمارستان غزه، از دفن ۱۷۹ نفر از جمله هفت نوزاد در یک گور دسته‌جمعی خبر داد.

به گفته محمد ابوسلمیه، اجساد زیادی در این مجتمع بیمارستانی انباشته شده‌اند و به‌دلیل نبود سوخت و قطع برق، سردخانه شفاخانه هم کار نمی‌کند.

ابوسلمیه گفت ۲۹ بیمار مراقبت‌های ویژه هم در گورهای دسته‌جمعی دفن شده‌اند.

روز دوشنبه، ۲۲ عقرب، مدیر الشفا گفت که ۲۰ بیمار از جمله شش کودک نارس جان خود را به دلیل نبود برق در این شفاخانه از دست دادند.

رئیس بخش کودکان شفاخانه الشفا از وخامت وضعیت نوازادان در این بخش ابراز نگرانی کرده و گفته است که مسئولان به دلیل کمبود برق، بیماران را از بخش مراقبت‌های ویژه به تخت‌های معمولی منتقل خواهند کرد.

انتقاد دیدبان حقوق بشر

دیدبان حقوق بشر روز سه‌شنبه در گزارشی جدید نوشتکه «حمله‌های غیرقانونی» ارتش اسرائیل به تاسیسات پزشکی، پرسنل و حمل‌ونقل، سیستم بهداشت و درمان غزه باید به عنوان «جنایات جنگی» بررسی شود.

این سازمان نوشت که با وجود ادعای ارتش اسرائیل در پنجم نوامبر مبنی بر «استفاده حماس از بیمارستان‌ها» هیچ مدرکی ارائه نشده که محروم کردن شفاخانه‌ها و آمبولانس‌ها را از وضعیت حفاظت شده‌شان توجیه کند.

دیدبان حقوق بشر در همین راستا حملاتی را که در فاصله هفتم اکتبر تا هفتم نوامبر به بیمارستان‌های اندونزیا، الاهلی، مرکز بین‌المللی مراقبت‌های چشمی، بیمارستان دوستی ترکیه و فلسطین و بیمارستان قدس انجام شده بود بررسی کرد.

این سازمان گزارش داد که نگرانی‌ها در مورد حملات نامتناسب اسرائیل به بیمارستان‌ها افزایش یافته است.

براساس این گزارش، حتی تهدید یک حمله جدید یا آسیبی جزئی هم می‌تواند پیامدهای مرگباری برای تعداد زیادی از بیماران و کادر درمانی داشته باشد.

این سازمان از دولت اسرائیل خواست که حملاتش به بیمارستان‌ها را پایان دهد و تاکید کرد که کمیسیون مستقل بین‌المللی و دیوان کیفری بین‌المللی باید در این زمینه تحقیق کنند.

پیش‌تر، پزشکان بدون مرز هشدار داده بود که از کار افتادن بیمارستان شفا فاجعه انسانی در غزه را بیشتر می‌کند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
سپړنه
خبرها
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.