رئیس کمیته روابط خارجی کانگرس: امریکا با این سیاست‌هایش حکومت طالبان را مشروع می‌داند

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۰۸/۲۳

رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان ایالات متحده از ارسال و نظارت بر کمک‌های امریکا به افغانستان انتقاد کرد و حرف‌های مقام‌های امریکایی درباره طالبان را ستایش‌آمیز دانست.

مکال گفت:«سیاست‌های کنونی امریکا طالبان را به عنوان حکومت مشروع افغانستان به رسمیت می‌شناسد.»

مایکل مکال، از چهره‌های ارشد کانگرس روز‌ سه شنبه جلسه استماعیه‌‌ای برای بررسی خروج امریکا از افغانستان برگزار کرد.

او در سخنان افتتاحیه خود گفت که «حکومت بایدن سیاست تعامل با طالبان به هر قیمت را دنبال می‌کند و نتوانسته از طالبان حساب بگیرد و آنها را به خاطر جنایات شان پاسخگو کند.»

او در عین حال، حرف‌های مقام‌های امریکایی درباره طالبان را ستایش‌آمیز و نادرست خواند.

مقام‌های امریکایی، از جمله نماینده ویژه امریکا در امور افغانستان، از طالبان به خاطر مبارزه با داعش، کنترول القاعده و دیگر گرو‌ه‌های تروریستی قدردانی کرده‌اند.

با این حال، مکال به حکومت بایدن یادآوری کرد که «ایمن الظواهری، رهبر القاعده در مرکز شهر کابل تحت محافظت شبکه حقانی زندگی می‌کرد.»

او گفت که طالبان با سازمان‌های تروریستی مانند القاعده همکار است و به تحریک طالبان پاکستان سلاح می‌دهد.

سوءاستفاده از کمک‌های بشری

با این که ایالات متحده از افغانستان بیرون شده است اما هنوز هم این کشور بزرگترین اهدا کننده کمک‌های بشری به افغانستان است. بنا به آمار رسمی، امریکا در دو سال گذشته، ۲.۵ میلیارد دالر به افغانستان کمک کرده است.

رئیس کمیته روابط خارجی امریکا گفت که این کمک‌ها به شکل «زیان‌باری» به افغانستان ارسال می‌شود و از نظارت ضعیف امریکا بر مصرف این کمک‌ها انتقاد کرد.

او گفت که طالبان توانسته‌اند به این کمک‌ها دستبرد زده و برای «اهداف شرورانه خود استفاده کنند.»

مکال گفت: «متاسفانه طالبان در حال دزدی و سوءاستفاده از این کمک‌ها اند.دخالت و سوءاستفاده طالبان از کمک‌های بین المللی امسال ۳۲ درصد افزایش یافته است.»

پیش از این وزارت خارجه امریکا سوءاستفاده طالبان از کمک‌های بشری به افغانستان را رد کرده و گفته بود که امریکا و نهادهای همکار آن نظارت محکم بر این کمک ها دارند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
بحث روز
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها