طالبان از پاکستان خواست تا صدها کانتینر تجاری بازرگانان افغان را از بندر کراچی آزاد کند

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۰۸/۲۳

در پی توقف بیش از سه هزار کانتینر تاجران افغان در کراچی، طالبان از پاکستان خواست این محموله‌ها را آزاد کند.

مقام‌های پاکستانی گفته‌اند این کالاها با استفاده از معافیت گمرکی به افغانستان می‌روند ولی دوباره به طور قاچاقی به پاکستان وارد می‌شوند.

آنها می‌گویند که تاجران افغان با پرداخت نکردن عوارض گمرکی میلیون‌ها دالر به پاکستان زیان مالی وارد کرده‌اند.

خبرگزاری فرانسه روز سه‌شنبه (۲۳ عقرب) گزارش داد که مقام‌های طالبان در مقابل گفته اند که پاکستان خواستار مالیات و عوارض گمرکی خیلی زیاد از بازرگانان افغان است و با متوقف کردن کانتینرها میلیون‌ها دالر به آنها آسیب زده است.

یک مسئول قنسولگری طالبان در پیشاور به خبرگزاری فرانسه گفت: «صدها کانتینر از چند ماه قبل متوقف شده‌اند. برخی از محموله‌ها بیش از یک سال در توقیف مانده‌اند.»

این مقام طالبان گفته است که کالاهای داخل کانیتنرها در حال فرسودن هستند و تاجران متحمل ضرر فراوانی شده‌اند.

سفارت افغانستان در اسلام آباد در بیانیه‌ای گفت که نورالدین عزیزی، وزیر تجارت طالبان روز دوشنبه، ۲۲ عقرب، موضوع مشکلات ترانزیت کالاها را با وزیر خارجه پاکستان در میان گذاشت، اما، تا هنوز پاسخ پاکستان به این درخواست علنی نکرده است.

مشکلات بازرگان افغان در پاکستان در حالی وجود دارد که گوهر اعجاز، وزیر تجارت پاکستان روز سه‌شنبه در نشست سه‌جانبه با طالبان و اوزبیکستان بر ادامه و تقویت روابط تجاری و اقتصادی بین این سه کشور تاکید کرد و خواهان دسترسی هر سه کشور به بازارهای جدید شد.

آقای اعجاز گفت که «این نشست سه‌جانبه گام مهمی به سوی همکاری‌های اقتصادی نزدیک‌ است و زمینه را برای افزایش تجارت، سرمایه‌گذاری و مراودات اقتصادی فراهم می‌کند.»

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
جهان‌نما
جهان‌نما
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.