ده‌ها هزار نفر در واشنگتن در حمایت از اسرائیل و محکومیت یهودستیزی تظاهرات کردند

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۰۸/۲۳

سازمان‌دهندگان یک تظاهرات بزرگ گفتند که بیش از ۲۰۰ هزار نفر روز سه‌شنبه برای حمایت از جنگ اسرائیل با حماس، آزادی گروگان‌های اسرائیلی و محکومیت یهودستیزی به خیابان آمدند.

این تظاهرات با عنوان «راهپیمایی برای اسرائیل» در واشنگتن برگزار شد.

از زمان آغاز درگیری بین حماس و اسرائیل، اعتراضات و تظاهرات عمومی به طرفداری از فلسطین یا اسرائیل در سراسر جهان گسترش یافته است.

در تظاهرات امروز در واشنگتن، مردم در میان جمعیت تابلوهایی را در دست داشتند که اسامی و عکس‌های افراد ربوده شده توسط حماس را نشان می‌داد و شعار "آنها را به خانه بیاور" سر می‌دادند.

در درگیری بین حماس و اسرائیل تاکنون ۱۲۰۰ اسرائیلی کشته و بیش از ۲۴۰ نفر گروگان گرفته شده‌اند. در همین‌حال در حملات اسرائیل بر غزه نیز تاکنون ۱۱ هزار نفر کشته بر جا گذاشته که حدود ۴۰ درصد آنها کودک اند.

بنا به آمار رسمی کشورهای مختلف، به ویژه کشورهای غربی، درگیری حماس و اسرائیل باعث افزایش حوادث یهودستیزی و اسلام‌هراسی، به‌ویژه حملات خشونت‌آمیز و آزار و اذیت شده است.

ناتان شارانسکی، رئیس سابق "آژانس یهود برای اسرائیل" از تظاهرکنندگان خواست که در همبستگی با اسرائیل مبارزه کنند.

شارانسکی گفت: «ما با کسانی که تلاش می‌کنند به حماس مشروعیت بدهند مبارزه خواهیم کرد. ما برای اسرائیل خواهیم جنگید. ما برای هر یهودی مبارزه خواهیم کرد. ما با یهودی‌ستیزی مبارزه خواهیم کرد.»

افزون بر آن برخی از مظاهره کنندگان مخالف آتش‌بس در غزه بوده و یک کارمند دولت فدرال از ویرجینیا، که پرچم آبی و سفید اسرائیل را در تظاهرات روز سه‌شنبه حمل می‌کرد، گفت: «آتش بس توقفی است که به حماس اجازه می‌دهد دوباره مسلح شود.»

او با اشاره به «عدم علاقه حماس به صلح» گفت که «تنها راه برای پایان دادن به درگیری‌ها، از بین بردن حماس است.»

حکومت بایدن درخواست‌های آتش‌بس را رد کرده، اما از اسرائیل خواسته است تا در نبرد برای انتقال غیرنظامیان به مکان‌های امن‌تر و ورود کمک‌های بشردوستانه به غزه وقفه‌های موقت ایجاد کند.

اسحاق هرتزوگ، رئیس‌جمهور اسرائیل در یک سخنرانی ویدئویی گفت که فوران یهودی‌ستیزی در هر نقطه مایه شرمساری همه مردم و ملت‌های متمدن است.

هرتزوگ گفت: «یهودیان در امریکا باید در امان باشند. یهودیان در سراسر جهان باید در امنیت باشند.»

مقام های اسرائیلی غالباً وقوع بحران انسانی در اثر حملات ارتش این کشور به غره را نادیده گرفته اند یا حماس را مقصر اصلی دانسته اند.

آنها همچنان حماس را مقصر تلفات انسانی ناشی از حملات سنگین اسرائیل در غزه می‌دانند و مدعی اند که این گروه از مردم غزه به عنوان سپرانسانی استفاده کرده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
جهان‌نما
سپړنه
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.