وزیر تجارت پاکستان در نشستی با مقام‌های طالبان و اوزبیکستان بر همکاری سه‌جانبه تاکید کرد

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۰۸/۲۳

وزیر تجارت پاکستان در نشست سه‌جانبه با مقام‌های طالبان و اوزبیکستان بر دسترسی هر سه کشور به بازارهای جدید در منطقه تاکید کرد.

گوهر اعجاز خواهان تقویت دادوستد اقتصادی متقابل پاکستان، افغانستان و اوزبیکستان شد.

این نشست سه‌جانبه روز سه‌شنبه (۲۳ عقرب) در اسلام‌آباد با محوریت تجارت و همکاری‌های منطقه‌ای برگزار شد.

تقویت راه‌های حمل‌ونقل، ارتقای زیرساخت‌ها، کاهش موانع تجاری و تقویت تجارت فرامرزی از مواردی مطروحه در این نشست بود.

شرکت‌کنندگان این نشست چشم‌انداز سرمایه‌گذاری در بخش‌های گوناگون را بررسی کردند و بر سرمایه‌گذاری مشترک در بخش‌های خصوصی و دولتی تاکید کردند.

آقای اعجاز در این نشست گفت: «این نشست سه‌جانبه گام مهمی به سوی همکاری‌های اقتصادی نزدیک‌تر است و زمینه را برای افزایش تجارت، سرمایه‌گذاری و پیوند اقتصادی [بین کشورها] فراهم می‌کند.»

از سوی دیگر، نورالدین عزیزی، وزیر تجارت طالبان در دیدار با وزیر خارجه پاکستان پیرامون «انتقال اموال مهاجران و کالاهای تاجران افغان در بندر کراچی» گفت‌وگو کرد.

پس از تصمیم پاکستان برای اخراج بیش از ۱.۷ میلیون مهاجر افغان، تنش میان طالبان و مقام‌های پاکستانی افزایش یافته و بر روابط تجاری دو طرف هم تاثیر گذاشته است.

چندی پیش خانجان الکوزی، از مسئولان اتاق تجارت و صنایع افغانستان به افغانستان اینترنشال گفت: «چهار هزار کانتینر کالای تجاری در بندر کراچی باقی مانده و به همین ترتیب، سرنوشت ۵۰۰ کارخانه‌ای که افغان‌ها در پاکستان ساخته‌اند، روشن نشده است.»

او افزود که وضعیت ۵۰۰ کارخانه قالین‌بافی افغان‌ها در کراچی و کویته و حدود دو هزار لاری بازرگانان افغان در پاکستان هنوز نامشخص است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
جهان‌نما
نمادهای عصر ما: چه گوارا
بحث روز

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.