طالبان از امضای صورت‌جلسه مباحث برسر قرارداد سه‌جانبه با پاکستان و اوزبیکستان خبر داد

چهارشنبه ۱۴۰۲/۰۸/۲۴

وزارت تجارت طالبان اعلام کرد که این گروه و مقام‌های پاکستانی و اوزبیکستانی در اسلام‌آباد صورت‌جلسه جلسات همکاری تجاری و ترانزیتی امضا کردند.

گفته شده این بحث‌ها بر تقویت روابط اقتصادی، بهبود امور گمرکی، تسهیل صدور ویزا و ترانزیت تاکید دارد.

وزارت تجارت طالبان در خبرنامه‌ای نوشت که گروه‌های فنی سه کشور موضوعات مربوط به تجارت و ترانزیت را که در جلسات برسر شان توافق شد، هفته آینده پیگیری خواهند کرد. قرار است «نتیجه آن‌را جهت نهایی‌سازی متن تفاهم‌نامه غرض امضاء با سه جانب شریک سازند.»

طالبان امیدوار است که قراردادنهایی میان سه کشور به همکاری بر سر اتصال منطقه‌ای، کاهش هزینه‌های ترانزیت، تسهیلات حمل‌ونقل، الکترونیکی شدن سامانه‌های گمرکی، تقویت و توسعه نظام بانکی منجر شود.

سند توافق روی موضوعات بحث شده بین نورالدین عزیزی وزیر تجارت طالبان، گوهر اعجاز وزیر تجارت پاکستان و جمشید خواجه‌اوف، نخست‌وزیر اوزبیکستان روز سه‌شنبه (۲۳ عقرب) درنشستی در اسلام‌آباد به امضا رسید.

در این نشست بر تقویت همگرایی منطقه‌ای از طریق توسعه روابط اقتصادی و تجاری سه‌جانبه و افزایش تسهیلات ترانزیتی تاکید شد.

شرکت‌کنندگان این نشست چشم‌انداز سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف را بررسی کردند و بر سرمایه‌گذاری‌های مشترک در بخش خصوصی و دولتی تاکید کردند.

گوهر اعجاز، وزیر تجارت پاکستان بر دسترسی هر سه کشور به بازارهای جدید در منطقه تاکید کرد و خواهان تقویت مراودات اقتصادی متقابل شد.

آقای اعجاز گفت: «این نشست سه‌جانبه گام مهمی به سوی همکاری‌های اقتصادی نزدیک است و زمینه را برای افزایش تجارت، سرمایه‌گذاری و پیوند اقتصادی [بین کشورها] فراهم می‌کند.»

بر اساس تصمیم‌های این نشست، گروه‌های فنی سه کشور قرار است تا یک هفته آینده کار خود را در زمینه تجارت و ترانزیت آغاز کند و نتایج آن را برای امضای توافقنامه نهایی با سه طرف در میان بگذارند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
گفت‌وگوی ویژه
جهان‌نما
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.