نخست‌وزیر بریتانیا به‌دنبال معرفی قانون تازه برای انتقال مهاجران غیرقانونی به رواندا است

چهارشنبه ۱۴۰۲/۰۸/۲۴

ریشی سونک، نخست‌وزیر بریتانیا در واکنش به حکم تازه دادگاه عالی این کشور گفت برای تایید امن بودن رواندا، قانون اضطراری جدیدی معرفی می‌کند.

دادگاه عالی بریتانیا روز چهارشنبه اعزام پناهجویان به رواندا را غیرقانونی اعلام کرد.

این دادگاه در حکمش گفته است که کشور رواندا برای پناهجویان مصون نیست و این حکومت رواندا پناهجویان را بدون درنظرداشت امن بودن کشورهای شان اخراج می‌کند.

حکومت بریتانیا می‌خواهد پناهجویانی را که از راه دریا و با قایق‌های کوچک وارد بریتانیا می‌شوند، به رواندا بفرستد تا در آنجا پرونده‌های شان بررسی شود. حکومت با این کار می خواهد جلوی قاچاق انسان با استفاده از قایق‌های کوچک از مسیر پرخطر کانال مانش را بگیرد.

این طرح پیشتر و در حکومت بوریس جانسن، نخست‌وزیر اسبق بریتانیا هم از سوی دادگاه حقوق بشر اتحادیه اروپا هم غیرقانونی اعلام شده بود.

ریشی سونک روز چهارشنبه گفت که دادگاه حقوق بشر اتحادیه اروپا نمی‌تواند مانع انتقال مهاجران غیرقانونی به رواندا شود.

آقای سونک گفت که در حال مذاکره بر سر معاعده تازه با رواندا است که «بدون تاخیر» تصویب خواهد شد. نخست‌وزیر بریتانیا افزوده که در قانون جدیدی که معرفی خواهد شد تضمین می‌شود کسانی که از بریتانیا به رواندا منتقل می‌شوند از آن کشور اخراج نشوند.

ریشی سونک گفته حکومت او تمام تلاش خود را برای انتقال مهاجران غیرقانونی به رواندا انجام خواهد داد. او افزودا که دادگاه عالی بریتانیا تایید کرده که انتقال پناهجویان به کشور امن سومی قانونی است. سونک افزود: «مردم باید بدانند که اگر به اینجا (بریتانیا)‌ به صورت غیرقانونی بیایید، اجازه اقامت به شما داده نخواهد شد.»

نخست‌وزیر بریتانیا با برشمردن اقدامات حکومت این کشور گفته که عبور قایق‌های مهاجران از کانال مانش به یک سوم کاهش یافته،‌ ۲۰ هزار مهاجر غیرقانونی از بریتانیا اخراج شده‌اند و ۵۰ هتل محل اقامت مهاجران غیرقانونی مسدود شده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
گفت‌وگوی ویژه
جهان‌نما
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.