علی عبدی، مردم‌شناس زندانی جمهوری اسلامی "در آستانه نابینایی قرار دارد"

پنجشنبه ۱۴۰۲/۰۸/۲۵

کمیته پیگیری بازداشت‌شدگان ایران گزارش داد که علی عبدی، مردم‌شناس در بند جمهوری اسلامی به‌دلیل عدم دریافت خدمات پزشکی در آستانه نابینایی قرار دارد.

آقای عبدی پیش از تسلط طالبان در کابل، در افغانستان زندگی می‌کرد و باری توسط طالبان دستگیر شده بود.

این نویسنده پس از چند سال زندگی در افغانستان، در آستانه ورود طالبان به کابل مجبور شد این کشور را ترک کند. او مدتی در ترکیه ساکن شده بود و سپس تصمیم گرفت برای دیدار مادر و بستگانش به ایران برگردد.

کمیته پیگیری بازداشت‌شدگان در کانال تلگرامی خود نوشت این فعال مدنی پس از اینکه بعد از ۱۴ سال به کشورش بازگشت، توسط نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی بازداشت شد.

علی عبدی از اول ماه سرطان امسال در زندان اوین، متعلق به سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ایران نگهداری می‌‎شود.

آقای عبدی پس از رسیدن به ایران در پستی در صفحه شخصی اینستاگرام خود روایت کرده بود که چگونه پس از ۱۴‎ سال به خانه خود بازگشته و مادرش را غافلگیر کرده است.

با گذشت چهار ماه از بازداشت علی عبدی، هنوز هیچ اطلاع دقیقی از وضعیت پرونده او و اتهاماتی که بر او وارد شده، در دست نیست.

علی عبدی دانش‌آموخته پیشین «دانشگاه صنعتی شریف» است. او پس از مهاجرت در دانشگاه بوداپست، فوق لیسانس مطالعات جنسیت گرفت و دکترایش را در رشته مردم‌شناسی از دانشگاه ییل امریکا دریافت کرد.

در ماه سرطان ۱۴۰۰، در آستانه تسلط دوباره طالبان بر افغانستان مقامات محلی در ولایت پروان به رسانه‌ها تایید کردند که علی عبدی، پژوهشگر ایرانی از مسیر بامیان- کابل توسط طالبان ربوده شده بود. آقای عبدی در آنزمان پس از دو روز، با وساطت بزرگان محلی از بازداشت طالبان رها شد.

او در پس از رهایی از بند طالبان به کابل برگشت و سپس افغانستان را ترک کرد و به ترکیه رفت.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
خبر ورزشی
خبرها

رادیو

پادکست‌ها