ارتش اسرائیل با ربات‌های ردیاب و ژل‌های انفجاری به جنگ تونل‌های حماس می‌رود

پنجشنبه ۱۴۰۲/۰۸/۲۵

مهندسان ارتش اسرائیل پس از یافتن، به گفته آنها، در ورودی یک تونل حماس در زیر شفاخانه‌ای در شمال غزه، ورودی آن را با ژل انفجاری پر کرده و منفجر کردند.

ارتش اسرائیل از ربات‌های ردیاب و سایر فناوری‌ها برای از بین‌بردن تونل‌های حماس استفاده می‌کند.

پاکسازی تونل‌ها بخش مهمی از عملیات نظامی اسرائیل علیه حماس در نوار غزه است که به گفته اسرائیل، حماس از این تونل‌ها برای حمله، قاچاق و نگهداری گروگان‌ها استفاده می‌کند.

به نقل از رویترز، یکی از افسران ارتش اسرائیل در پایگاه نیروی زمینی زلیم در جنوب اسرائیل به خبرنگاران گفت: «ژل پخش شد و هرآنچه را که در تونل منتظر ما بود، منفجر کرد.»

او افزود: «ما داخل تونل‌ها نمی شویم چون می‌دانیم که آنها [حماس] بمب‌های جانبی زیادی (مواد انفجاری دست ساز) برای ما به جا گذاشته اند.»

یکی از این بمب‌ها که در یک تونل نصب شده بود، هفته گذشته چهار سرباز ذخیره نیروی ویژه اسرائیل را کشت.

یافتن و از میان بردن این تونل‌ها کاری ساده نیست. یکی از افسران ارتش اسرائیل ابراز داشت که «گفتن اینکه چند تونل تخریب شده، سخت است زیرا همه آنها بهم وصل اند.»

حماس ساخت تونل در زیر شفاخانه‌ها را رد کرده است، اتهامی که اسرائیل از آن برای حمله به شفاخانه‌ها استفاده کرده است. این گروه اظهارات اسرائیل مبنی بر داشتن یک مرکز فرماندهی زیر شفاخانه الشفا را رد کرده است.

از میان ۲۴۰ گروگان در نزد حماس، یکی از گروگان‌های آزاد شده گفت که او و حداقل بیست نفر دیگر در یک تونل نگه داشته‌ شدند.

افسر ارتش اسرائیل گفت که «مواظب هستیم تا تونل‌های که ممکن است در آنجا گروگان‌ها باشد، به خطر نیفتد.»

او افزود: «گاهی نشانه‌هایی دریافت می‌کنیم در جایی که قرار است عملیات کنیم، گروگان ها حضور دارند. پس می‌دانیم که به آن حمله نکنیم مگر اینکه امری از مقام‌های بالا دریافت کنیم.»

او گفت افراد مسلح فلسطینی که به اسارت گرفته شده‌اند، اطلاعاتی را درباره شبکه تونل‌ها به اسرائیل ارائه کرده‌اند، اما این اطلاعات محدود بوده است.

او تاکید کرد که نابودی کل شبکه‌های زیرزمینی حماس ممکن است ماه‌ها طول بکشد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
بحث روز
جهان‌نما
دیدگاه

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.