پاکستان: در دو ماه بیش از ۳۱۷ هزار مهاجر به افغانستان بازگشته‌اند

پنجشنبه ۱۴۰۲/۰۸/۲۵

حکومت پاکستان اعلام کرد که از ۲۴ سنبله تا ۲۴ عقرب ۳۱۷ هزار و ۲۲۵ مهاجر افغان از پاکستان به افغانستان بازگشته‌اند. براساس تازه‌ترین آماری که پاکستان منتشر کرده ۲۱۲ هزار و ۲۲۵ نفر از گذرگاه تورخم و ۱۰۵ هزار نفر از گذرگاه چمن وارد افغانستان شده‌اند.

روند اخراج اجباری مهاجران افغان فاقد مدارک اقامتی از پاکستان، به‌رغم انتقاد سازمان‌های بین‌المللی، همچنان ادامه دارد.

تلویزیون ملی به نقل از بلال کریمی،‌ معاون سخنگوی طالبان گزارش داده است که در دو هفته گذشته ۱۲ هزار و ۴۳۰ خانواده پناهنده که شامل ۷۳ هزار و ۲۰۸ تن می‌شوند از طریق اسپین بولدک به کشور برگشته‌اند.

پاکستان در ۱۱ میزان به مهاجران فاقد مدارک رسمی اقامت مهلت داد که تا دهم عقرب به صورت داوطلبانه از این کشور بیرون شوند. پس از پایان مهلت تعیین شده، وزارت داخله پاکستان جستجوی خانه‌به‌خانه برای شناسایی و بازداشت مهاجران افغان فاقد مدارک رسمی را آغاز کرد.

همزمان جان اچکزی، وزیر اطلاعات ایالت بلوچستان پاکستان بار دیگر اعلام کرده که افغان‌ها می‌‎توانند فقط با پاسپورت و ویزا وارد پاکستان شوند. پیش از این مسافران افغان می‌توانستند با کارت هویت ملی و تذکره نیز از مرز عبور کنندو وارد پاکستان شوند.

عفو بین‌الملل روز چهارشنبه (۲۴ عقرب) با انتقاد از رفتار پولیس پاکستان در برابر مهاجران افغان، خواهان رهایی آن‌ها از بازداشتگاه‌ و توقف بازداشت‌های خودسرانه شده بود. این سازمان حقوق بشری می‌گوید اخراج دسته‌جمعی افغان‌ها از پاکستان، بسیاری آن‌ها را از دسترسی به حقوق ابتدایی‌شان محروم می‌کند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

نگاه ژرف
بحث روز
خبر ورزشی

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.