آلمان دفاتر مرتبط با مرکز اسلامی هامبورگ را به اتهام 'ارتباط با تروریسم' بازرسی کرد

پنجشنبه ۱۴۰۲/۰۸/۲۵

وزارت داخله آلمان از جست‌و‌جوی برخی دفاتر مرتبط با مرکز اسلامی هامبورگ، وابسته به جمهوری اسلامی ایران خبر داد.

این وزارت اعلام کرد این مرکز، به ارتباط داشتن با «گروه تروریستی حزب‌الله لبنان» و اقدام علیه قانون اساسی آلمان متهم است.

براساس گزارش‌ها در مجموع ۵۴ ساختمان وابسته به مرکز اسلامی هامبورگ در هفت ایالت هامبورگ، برلین، بایرن، نیدرزاکسن، هسن، بادن-وورتمبرگ و نوردراین-وستفالن بازرسی شده‌اند.

نانسی فایزر، وزیر داخله آلمان، درباره بازرسی این ساختمان‌ها به اتهام ارتباط با حزب‌الله لبنان گفت که فعالیت‌های اسلام‌گرایانه تحت‌نظر هستند؛ به خصوص در شرایط فعلی که بسیاری از یهودیان احساس خطر می‌کنند.

فایزر تاکید کرد برلین تحرکات «یهودی‌ستیزانه و ضد اسرائیلی» را تحمل نمی‌کند.

طی روزهای گذشته تمامی احزاب سیاسی آلمان خواهان تعطیلی مرکز اسلامی هامبورگ به دلیل داشتن رابطه با گرو‌ه‌هایی مانند حزب‌الله لبنان شدند.

پیش از آغاز جنگ اسرائیل و حماس نیز مراکز اسلامی فرانکفورت و هامبورگ به دلیل تهدید دموکراسی آلمان، هدف انتقاد مقام‌ها و کنشگران سیاسی این کشور قرار گرفته بودند.

اواخر ماه اسد امسال،‌ امید نوری‌پور، رهبر حزب سبز آلمان، مرکز فرهنگ اسلامی فرانکفورت را متهم کرد با تهدید منتقدان حکومت ایران، نقش دستگاه پروپاگاندای جمهوری اسلامی را دارد و همراه با مرکز اسلامی هامبورگ باید فورا تعطیل شوند.

دستگاه امنیت داخلی آلمان در گزارش‌های متعددی هشدار داده است که مرکز اسلامی هامبورگ که با نام‌های «مسجد آبی» و «مسجد امام علی» نیز شناخته می‌شود، ایدئولوژی شیعه جمهوری اسلامی را نشر می‌دهد.

معا‌ون این مرکز در ماه نوامبر ۲۰۲۲ به اتهام ارتباط با اعضای حزب‌الله لبنان که در آلمان گروه تروریستی محسوب می‌شود از این کشور اخراج شد.

در ماه سرطان ۱۴۰۰، اداره امنیت داخلی هامبورگ به اسناد جدیدی دست یافت که نشان ‌می‌داد «مرکز اسلامی هامبورگ» نه فقط بر خلاف ادعایش وابسته به حکومت ایران است، بلکه به «یکی از مهم‌ترین نهادهای رژیم ایران در اروپا» تبدیل شده است.

اداره امنیت داخلی هامبورگ، موسوم به «نهاد حمایت از قانون اساسی» در گزارشی چند صفحه‌ای نوشت مرکز اسلامی هامبورگ بر خلاف ادعایش، غیرسیاسی نیست و پایگاهی است که مستقیما از تهران دستورالعمل می‌گیرد.

در گزارش این نهاد اطلاعاتی تاکید شد هدف از فعالیت‌های این مرکز «صدور انقلاب اسلامی» در جهان است و این مسجد با گروه حزب‌الله لبنان نیز در ارتباط است.

نهاد اطلاعاتی هامبورگ پیش از این و در سال ۲۰۱۹ در گزارشی اعلام کرده بود حدود ۳۰ مسجد و مرکز فرهنگی در آلمان به گروه حزب‌الله لبنان وابستگی دارند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

نگاه ژرف
خبرها
خبر ورزشی
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.