روایت دست‌ اول خبرنگار افغانستان اینترنشنال از غزه که ارتش اسراییل اجازه ورود داد

جمعه ۱۴۰۲/۰۸/۲۶

ارتش اسرائیل به افغانستان اینترنشنال اجازه داد به عنوان اولین رسانه فارسی‌زبان از غزه دیدار و از تحولات جنگ گزارش تهیه کند.

به‌رغم ادعای ارتش اسرائیل مبنی‌بر تسلط آن بر غزه، صدای تبادل آتش‌ و احتمال حمله حماس از تونل‌های زیرزمینی وجود دارد.

تیم خبری افغانستان اینترنشنال از نزدیکی کیبوتص بعری، جایی‌ که شاهد بزرگترین حمله حماس در ۱۵ میزان بود، با یک جیپ ارتشی وارد غزه شد. این همان مسیری است که چهل روز پیش افراد حماس از طریق آن وارد کیبوتص بعری شدند.

در طول مسیر، هنوز موترهایی با پلیت اسرائیل که نیروهای حماس به غزه آورده بودند، در کنار جاده دیده می‌شود.

دود سیاهی از دور شهر غزه را در برگرفته و صدای انفجار به صورت مداوم ادامه دارد. یکی از نیروهای اسرائیلی به افغانستان اینترنشنال گفت با وجودی که شهر غزه تحت تسلط ارتش است، اما پاکسازی این شهر همچنان ادامه دارد و هر از گاهی، چند نیروی حماس از تونل‌های زیرزمینی خود به سوی سربازان اسرائیلی شلیک‌ می‌کنند.

به گزارش خبرنگار افغانستان اینترنشنال، ده‌ها هزار تن از ساکنان شمال غزه با پرچم‌های سفید از یک مسیر تحت محافظت نیروهای ارتش اسرائیل در حال حرکت به سمت جنوب این باریکه هستند و نیروهای اسرائیلی مراقبند که نیروهای حماس از خروج مردم از نواحی شمالی جلوگیری نکنند.

طبق این گزارش، گستردگی ویرانه‌های جنگ در شمال غزه در حدی است که جایی برای زندگی در این منطقه وجود ندارد و می‌توان گفت شهر غزه کاملا ویران شده است.

به گزارش خبرنگار ایران‌اینترنشنال، با وجودی‌که ارتش اسرائیل عنوان کرده بر شهر غزه تسلط کامل دارد، اما هنوز از نقاط مختلف این شهر صدای تیراندازی و شلیک توپخانه‌ای به گوش می‌رسد.

مقام‌های ارتش اسرائیل گفتند: «همچنان این احتمال وجود دارد که نیروهای حماس از تونل‌های زیرزمینی خود در شمال غزه خارج شده و به سربازان اسرائیل حمله کنند.»

یک مقام ارتش اسرائیل به خبرنگار افغانستان اینترنشنال گفت ساعاتی پیش از داخل یک تونل حماس در یک مکتب دخترانه در غزه، به نیروهای اسرائیل حمله شد.

این مقام نظامی اسرائیل خاطرنشان کرد نیروهای این کشور در کنار شفاخانه‌ها و داخل خانه‌های مردم پرتاب‌گرهایی راکت پیدا کرده‌اند و «این نشانگر سوءاستفاده کامل حماس از ساکنان غزه است که از آنها به عنوان سپر انسانی استفاده می‌کند.»

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
بحث روز
جهان‌نما
دیدگاه

رادیو

پادکست‌ها