بدرفتاری ماموران ترکی و یونانی با مهاجران افغان؛'در قایقی بدون موتور در آب رهای مان کردند'

جمعه ۱۴۰۲/۰۸/۲۶

گروهی از پناهجویان افغان در مسیر آب‌های ترکیه و یونان، مورد «بدرفتاری و خشونت» گارد ساحلی این دو کشور قرار گرفته‌اند.

یکی از این پناهجویان به افغانستان اینترنشنال گفت: «ماموران یونانی پس از بازداشت، تلفن‌های ما را گرفتند و با تخلیه موتور قایق، در آب رهای مان کردند.»

این پناهجویان که تعدادشان به ۴۹ نفر می‌رسد، می‌گویند که آنها در روز نهم نوامبر، از منطقه بدروم ترکیه در یک قایق بادی به سوی جزیره کالیمنوس یونان به راه افتادند.

به گفته این پناهجویان، آنها پس از سه ساعت پیمودن آب‌های بین ترکیه و یونان، با گارد ساحلی یونان مواجه شده‌اند.

یکی از این پناهجویان گفت که گارد ساحلی یونان پس از شناسایی به دنبال آنها راه افتاده و برای توقف‌شان دست به شلیک زده است. او افزود: «پس از ترس و وحشت زیاد، مجبور شدیم قایق را متوقف کنیم.»

به روایت این پناهجو، گارد ساحلی یونان تلفن‌های این پناهجویان را از آن‌ها گرفته، موتور قایق را تخلیه کرده و آنها را دوباره سوار بر قایق کرده است.

این پناهجو گفت که پس از چهار ساعت سرگردانی در آب‌ها، اینبار گارد ساحلی ترکیه آنها را بازداشت کرد. او افزود که ماموران ترکی، آنها را به مدت هفت روز در کمپ‌های مختلف نگه داشتند که در این مدت مورد «خشونت و تحقیر» نیز قرار گرفته‌اند.

علاوه بر این، این پناهجو گفت که در کمپ‌های ترکیه فقط یک وعده «نان خشک» به پناهجویان در نظر گرفته شده بود و ماموران از آنها «پول هم گرفته‌اند.»

گفته شده که در حال حاضر به این پناهجویان یک «برگه دیپورتی» داده شده و «در یکی از ترمینال‌های ترکیه رها شده‌اند.»

در هفته‌های گذشته، رسانه‌های ترکیه‌ای از بازداشت ده‌ها پناهجوی افغان خبر داده‌اند.

رسانه‌های ترکی روز پنجشنبه، ۲۵ عقرب، نوشتند که نیروهای ساحلی این کشور در شهر چاناک قلعه ۴۹ مهاجر افغان را که از سواحل یونان رانده شده بودند، نجات دادند.

طبق این گزارش، قایق‌های حامل این مهاجران توسط گارد ساحلی یونان به سمت آب‌های ترکیه در سواحل آیواجیک رانده شده بود.

ترکیه اخیرا بازداشت پناهجویان افغان را افزایش داده و بر مقابله با ورود و خروج غیرقانونی پناهجویان از این کشور تاکید کرده است.

این کشور یکی از مسیرهای عمده مهاجرتی پناهجویان افغان به اروپا است. با تسلط دوباره طالبان در افغانستان، موج عزیمت پناهجویان افغان از مسیر ترکیه به اروپا گسترده‌تر شده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

سپړنه
خبرها
گفت‌وگوی ویژه
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها