معاون سیاسی یوناما به پنجشیر سفر کرد

جمعه ۱۴۰۲/۰۸/۲۶

مارکوس پوتزل، معاون سیاسی نمایندگی سازمان ملل در افغانستان به ولایت پنجشیر رفت و با محمد آغا حکیم، والی طالبان در این ولایت دیدار کرد.

والی طالبان در این دیدار گفت: «وضعیت حقوق بشر در این ولایت به مراتب بهتر است.»

خبرگزاری باختر، تحت کنترول طالبان روز پنجشنبه (۲۵ عقرب) گزارش داد که محمد آغا حکیم به مقام سازمان ملل گفته پنجشیر نسبت به دیگر ولایت‌های افغانستان امنیت بهتری دارد.

او از سفر مارکوس پوتزل به پنجشیر استقبال کرده و گفته این ولایت در دو سال اخیر «بنابر تبلیغات سوء جریان‌های مغرض، از سوی نهادها و دونرهای خارجی فراموش شده‌ بود.»

والی طالبان در پنجشیر از مقام سازمان ملل خواسته تا نهادهای خیریه خارجی به این ولایت توجه کنند.

حافظ حکیم مدعی شده که همه اقوام در پنجشیر برادرانه زندگی می‌کنند و هیچ تبعیضی در این ولایت وجود ندارد.

پنجشیر، به‌عنوان پایگاه سنتی جبهه مخالفان طالبان شناخته می‌شود. اصلی‌ترین پایگاه احمدشاه مسعود، رهبر پیشین جبهه مقاومت ملی افغانستان در این ولایت موقعیت داشت. پنجشیر در سال ۱۴۰۰ نیز آخرین ولایتی بود که به دست طالبان سقوط کرد.

پس از سقوط افغانستان به دست طالبان نبردهای چریکی سنگین در پنجشیر و اندراب ادامه یافت و طالبان به بازداشت‌های گسترده، شکنجه و کشتار ساکنان این منطقه متهم شدند.

سازمان عفو بین‌الملل در جوزای ۱۴۰۲، «رفتار ظالمانه» طالبان با مردم پنجشیر را مصداق «جنایت جنگی» خواند. این سازمان گفت توانست مواردی از «اعدام‌های فراقضایی، شکنجه، حبس و بازداشت‌های خودسرانه» مردم در این ولایت را مستند کند.

عفو بین‌الملل تایید کرد که طالبان در مقابله با نیروهای مقاومت در پنجشیر، به بدرفتاری و شکنجه مردم عادی متوسل شدند. به گفته این سازمان، طالبان «مردان و جوانان روستاها را بازداشت و محبوس کردند، و مورد لت‌و‌کوب و انواع آزار و اذیت قرار دادند.»

والی طالبان در پنجشیر در دیدار با مارکوس پوتزل، با رد این گزارش‌ها گفته است که ملاهبت‌الله آخندزاده، رهبر طالبان به مردم پنجشیر نسبت به سایر ولایت‌ها، «شفقت و ترحم بیشتری دارد و در همه امورات به باشندگان این ولایت استثنا قایل است.»

دفتر نمایندگی سازمان ملل در افغانستان (یوناما) تاکنون خبرنامه‌ای از این دیدار را منتشر نکرده است. معلوم نیست که آیا معاون یوناما در این سفر موفق شده است با وابستگان قربانیان کشتارهای طالبان و بستگان خانواده‌های زندانیان دیدار کند یا خیر.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

نمادهای عصر ما: چه گوارا
خبرها
گفت‌وگوی ویژه
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.