وزارت خارجه آلمان چگونگی ورود مقام طالبان به این کشور را بررسی می‌کند

جمعه ۱۴۰۲/۰۸/۲۶

وزارت خارجه آلمان حضور و سخنرانی عبدالباری عمر، مقام طالبان در یک مرکز اسلامی در شهر کلن را محکوم و اعلام کرد در حال بررسی چگونگی ورود او به آلمان است. این وزارت تاکید کرده که طالبان را به رسمیت نمی‌شناسد و به این مقام طالبان ویزا صادر نکرده است.

عبدالباری عمر، سرپرست اداره غذا و ادویه طالبان روز پنجشنبه ۲۵ عقرب در یک مرکز اسلامی در شهر کلن آلمان برای گروهی از افغان‌ها در این شهر سخنرانی کرد.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان در پستی در صفحه کاربری خود در شبکه اکس نوشت که عبدالباری عمر درباره «امنیت، بازسازی و آبادی» کشور سخن گفته و از آنها دعوت کرده است که از سرمایه خود برای آبادی کشور استفاده کنند.

وزارت خارجه آلمان روز جمعه، ۲۶ عقرب، در بیانیه‌ای نوشت که طالبان را به رسمیت نمی‌شناسد و از سفر این مقام طالبان به آلمان اطلاعی داده نشده بود.

در بیانیه آمده است تا زمانی که طالبان در افغانستان آشکارا حقوق بشر به ویژه حقوق زنان و دختران را زیر پا می‌گذارند، روابط آلمان با رژیم طالبان عادی‌سازی نخواهد شد.

در همین حال، اتحادیه ترکی-اسلامی برای امور دینی، که آقای عمر در یکی از ساختمان‌های آن در شهر کلن سخنرانی کرد، در اعلامیه‌ای نوشت که از اعتماد این اتحادیه «سوءاستفاده» شده است.

این اتحادیه افزوده که یک انجمن افغان‌ها برای برگزاری مناسک عبادی درخواست کرده بود، اما این مراسم به همایش سیاسی تبدیل شد و فردی در آن سخنرانی کرد که برای این اتحادیه «ناشناخته» بود.

هئیت مدیره این اتحادیه این سخنرانی را نقض قرارداد و «تجاوز» شمرده و افزوده است که از این اتفاق «شوکه» شده و از محتوای این سخنرانی «قاطعانه فاصله می‌گیرد.»

این اتحادیه اسلامی تاکید کرده است که هرگونه نزدیکی حتی نزدیکی ارزشی و‌ معنوی با طالبان را رد می‎‌کند.

تیم آخترمایر، عضو و رئیس فراکسیون حزب سبزها در پارلمان ایالتی نوردراین وستفالن نیز به حضور این مقام طالبان واکنش نشان داد. او در شبکه اکس نوشت: «آنچه در کلن اتفاق افتاد غیر قابل قبول است؛ در آلمان به دشمنان آدم‌ها، طالبان، فضا داده می‌شود.»

این نماینده پارلمان ایالتی گفته چگونگی حضور این مقام طالبان نیاز به حداکثر شفاف‌سازی دارد. او گفته که ادعای اتحادیه ترکی-اسلامی مبنی بر بی‌اطلاعی از حضور طالبان برایش غیرقابل باور است.

عبدالباری عمر در سخنانی در دفاع از حکومت طالبان گفت که مردم باید بدون توجه به اخبار رسانه‌ها به «دستاوردهای طالبان» توجه کنند. او تصاویر ویدئویی سخنرانی خود در این همایش را هم در صفحه کاربری خود در شبکه اکس پخش کرده است.

به دنبال حضور و سخنرانی این مقام طالبان، شمار قابل توجهی از شهروندان افغانستان در آلمان واکنش نشان دادند و خواستار بررسی این موضوع شدند.

خبرگزاری باختر در ۱۵ عقرب خبر داد که عبدالباری عمر به منظور اشتراک در«دومین نشست انجمن جهانی تولیدات محلی» به هالند رفت.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
بحث روز
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.