معاون دبیرکل ملل متحد: ذخایر آب، غذا و سوخت در غزه به گونه وحشتناکی رو به اتمام است

شنبه ۱۴۰۲/۰۸/۲۷

معاون دبیرکل ملل متحد در امور بشردوستانه می‌گوید که در سراسر غزه و به ویژه در شمال این باریکه، ذخایر آب، غذا و سوخت در حال تمام شدن‌اند.

مارتین گریفیتس افزود از ۲۴ شفاخانه در شمال غزه، تنها شفاخانه الاهلی فعال و قادر به پذیرش بیماران جدید است.

او روز جمعه، ۲۶ عقرب، در نشست مجمع عمومی سازمان ملل در پیوند به وضعیت غزه گفت که از زمان آغاز درگیری، ۱۸ شفاخانه در این باریکه تعطیل و تخلیه شده‌اند.

به گفته او پنج بیمارستان دیگر از جمله شفاخانه الشفا، خدمات محدودی به بیمارانی که از قبل بستری شده‌اند ارایه می‌کنند و بیماران جدید را نمی‌پذیرند. این بیمارستان‌ها برق و تجهیزات ضروری ندارند و خطوط ارتباطی آنها به مشکل مواجه شده است.

آقای گریفیتس گفت که طبق گزارش‌ها بیش از ۱۱ هزار نفر در غزه کشته شده‌اند، اما «به احتمال زیاد» رقم واقعی تلفات بسیار بیشتر است زیرا در پنج روز گذشته، به دلیل قطع ارتباط، آمارها به روز نشده‌اند.

او همچنین گفت که بیش از ۴۱ هزار واحد مسکونی که ۴۵ درصد مسکن در غزه را تشکیل می‌هد، به شدت تخریب شده است.

معاون دبیرکل ملل متحد اضافه کرد که حدود یک‌ونیم میلیون نفر در داخل غزه آواره شده‌اند. به گفته او تعداد زیادی از آنها به جنوب غزه رفته‌اند، اما اکنون برای آنها گفته شده که آنجا را نیز ترک کنند و برای بار دوم، به غرب غزه پناه برده‌اند.

او همچنین گفت که حدود ۲۴۰ گروگان شامل کودک و بزرگسال، برای چهل‌ویکمین روز در غزه به سر می‌برند. آقای گریفیتس خواستار رهایی بدون قید و شرط این افراد شد.

این مقام سازمان ملل تصریح کرد که از بسیاری جهات به نظر می‌رسد که قوانین بشردوستانه در غزه نادیده گرفته شده‌اند. مارتین گریفیتس تاکید کرد بحران بشری در نوار غزه با هر معیاری غیرقابل تحمل است و باید خاتمه یابد.

معاون دبیرکل سازمان ملل بار دیگر خواستار برقراری آتش در جنگ اسرائيل و حماس شد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
نمادهای عصر ما: چه گوارا
خبرها
گفت‌وگوی ویژه

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.