مقام طالبان: به هالند، بلجیم، سلواکیا و آلمان سفر کردم و هنوز در اروپا هستم

شنبه ۱۴۰۲/۰۸/۲۷

عبدالباری عمر، رئیس اداره غذا و دوای طالبان روز شنبه، ۲۷ عقرب، در شبکه اجتماعی اکس نوشت هنوز در اروپا حضور دارد.

آقای عمر گفت در روزهای گذشته در سفر به هالند، بلجیم، سلواکیا و آلمان با شماری از «سفرا و دیپلومات‌های افغانستان» دیدار کرده است.

آقای عمر از این سفیران و دیپلومات‌ها به طور مشخص نام نبرده اما گفته تصاویر دیدارها و جلساتش منتشر خواهد شد.

پیش از این تصاویری از حضور عبدالباری عمر در مراسمی در هالند و آلمان منتشر شده و واکنش‌های گسترده‌ای را برانگیخته است. هنوز جزئیات دقیقی درباره اینکه چه کسانی زمینه صدور ویزای یک کشور اروپایی را به یک مقام طالبان فراهم کرده، معلوم نیست.

در پی جنجالی شدن سفر این مقام طالبان به اروپا، وزارت خارجه آلمان و وزیر صحت هالند به‌طور جداگانه گفته‌اند درباره چگونگی حضور عبدالباری عمر در کشورشان بررسی خواهند کرد.

بسیاری منتقدان دعوت از یک مقام طالبان را، که یکی از بدنام‌ترین گروه‌ها در زمینه حقوق بشر در جهان است، تلاشی برای «تطهیر ترویسم» تعبیر کرده‌اند.

در روزهای گذشته عکسی از این مقام طالبان در کنار وزیر صحت هالند منتشر شد که با واکنش‌های گسترده‌ای مواجه شد. خیرت ویلدرس، رهبر حزب برای آزادی هالند انتشار تصویر وزیر صحت این کشور در کنار یک مقام طالبان را «رسوایی باورنکردنی» و «شرم‌آور» توصیف کرد.

این عضو مجلس سفلای پارلمان هالند نوشت ارنست کویپرس با طالبان، سازمان تروریستی [متشکل از] بدترین نوع قاتلان و افراط‌گرایان عکس گرفته است.

ارنست کویپرس، وزیر صحت هالند در ادامه واکنش‌ها گفت نمی‌دانست کسی که در پهلویش ایستاده نماینده طالبان است و او از گرفتن این عکس پشیمان است.

این مقام هالندی گفت بررسی می‌کند که چگونه نماینده طالبان در کنفرانسی در لاهه راه یافته است.

ارنست کویپرس روز شنبه، ۲۷ عقرب، در یادداشتی که در شبکه اجتماعی اکس منتشر کرد، نوشت گرفتن این عکس یک اشتباه بود و مطلقا نباید اتفاق می‌افتاد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
دیدگاه
جهان‌نما
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.